Pokud pravidelně navštěvujete nejrůznější kavárny, určitě se vám již někdy stalo, že v nějakém podniku připravovali kávu ze dvou různých zrn. Jak ale zareagovat, když se vás barista zeptá, jestli byste si dali raději kávu z Kolumbie, nebo z Etiopie? Ve skutečnosti to není tak těžké a vůbec nemusíte znát každého kávového producenta na světě. Kávy z jednotlivých kontinentů totiž obvykle mají velmi podobné vlastnosti a liší se jen v drobných detailech. Co byste tedy měli vědět o kávách z jednotlivých oblastí? Na to se podíváme v rámci tohoto článku.
Káva z Afriky
Jestli naše blogové články čtete pravidelně, jistě vám nemusíme zdlouhavě vysvětlovat, že Afrika je pomyslnou domovinou kávy. Jako první se totiž káva pěstovala v Etiopii, přičemž první legendy o původu kávovníků pochází již z 9. století a psali jsme o nich v samostatném článku. Odtud se však káva rozšířila i do dalších zemí, které s pěstováním kávovníků začali velmi brzy – například do Keni nebo Tanzánie. Obecně vzato však platí, že africká káva nabízí o něco rozmanitější chuťový profil a mohou mít také o něco vyšší aciditu ve srovnání s ostatními kávami. Africké arabiky jsou také často plné nejrůznějších do ovocna laděných tónů a často v nich narazíte například na jemné náznaky červeného vína nebo květin.
Káva z Ameriky
Naproti tomu káva z Ameriky nabízí i při světlejším pražení výrazně menší aciditu, přičemž chuť této kávy je obvykle vyvážená a často zahrnuje dobře známé nuance čokolády, oříšků či karamelu. Jsou celkově o něco hutnější a nasládlejší, a proto je mnohdy vyhledávají buď konzervativní konzumenti, nebo lidé, kteří s kvalitní kávou teprve začínají. Typickým americkým producentem je pak Brazílie, která je největším exportérem kávy na světě. Skvělou arabiku však najdete také v Mexiku nebo Guatemale, která produkuje rovněž speciální odrůdu s velkými kávovými zrny zvanou maragogype.
Káva z Asie
Určitým kompromisem mezi americkými a africkými kávami pak může být arabika z Asie, která má taktéž řadu společných charakteristických znaků. Obvykle má velmi nízkou aciditu, ale zároveň je chuťově poměrně pestrá a nabízí nejrůznější tóny bobulovitého ovoce, ale i čokolády a více konzervativních tónů. Dominantním asijským producentem je bezpochyby Vietnam, kde ale mnoho tamních pěstitelů preferuje spíše robustu. V posledních letech roste produkce kvalitní kávy kromě zmiňovaného Vietnamu také v Indonésii nebo třeba Barmě, jejíž arabiku jsme dokonce zařadili i do naší speciální sekce Premium - Exklusiv, kde shromažďujeme opravdu raritní kávy.
Chcete mít přehled? Stačí ochutnávat!
I když to možná zní trochu neuvěřitelně, tento článek bude naprosto dostačujícím rozcestníkem, který by vám měl dát základní přehled o tom, jaká káva bude. Samozřejmě ale pak napříč jednotlivými kontinenty může být káva do značné míry rozmanitá a odlišná, a proto nejlepší možností, jak mít dostatečný přehled, je kávu ochutnávat. A od toho jsme tu my – v naší nabídce čerstvých arabik totiž najdete desítky káv z mnoha různých regionů a zemí. A když se o některé z nich budete chtít dozvědět více, stačí název zadat do vyhledávače na našem eshopu a můžete si přečíst celý článek o historii, pěstování i chuťovém profilu takové kávy.