Instantní (rozpustná) káva Latino Café ®
Instantní (rozpustná káva) se veřejnosti poprvé představila v roce 1901, a to jako exponát na Panamerické výstavě v Buffalu, který přivezl japonský chemik působící v Chicagu Satori Kato. Patent na postup při její výrobě však teprve o pár let později získal George Constant Louis Washington. Oblibu si instantní káva vysloužila nejprve mezi vojáky bojujícími na frontách za první světové války. Teplý nápoj s povzbuzujícími účinky a minimálními nároky na přípravu dokonale splňoval požadavky kladené na potraviny vhodné pro zásobování vojsk, resp. vojenských kuchyní. Masovějšího rozšíření se však dočkala teprve po roce 1938, kdy výhody instantní kávy začali objevovat také "běžní" lidé. A její popularita dále narůstala...A jak je to tedy se samotnou výrobou instantní kávy? Výchozí surovinou jsou hrubě mletá, pražená kávová zrna, která se pod vysokým tlakem louhují v horké vodě. Takto vzniklý výluh se posléze suší, a to buď za pomoci metody sprejování, anebo tzv. lyofilizací, tedy sušení mrazem.
Metoda sprejování spočívá v rozstřikování kávového extraktu v proudu horkého vzduchu, a to tak dlouho, dokud se neusuší na prášek.
Při procesu lyofilizace (hovoří se také o tzv. vymražování) je výluh vystaven velmi nízkým teplotám, v důsledku čehož dochází ke krystalizaci v něm obsažené vody. Zmrzlý kávový koncentrát se poté rozemele a za pomoci sublimace se ze zmražených granulí extrahuje led a voda.
Sami výrobci tvrdí, že tímto způsobem vyrobená instantní káva je kvalitnější. Ať tomu tak je, či nikoliv, jedno je jisté - zákazník si za ni připlatí. Proces její výroby je totiž nepoměrně zdlouhavější a nákladnější než v případě instantní kávy, při jejíž výrobě byla použita metoda sprejování.