Třídění kávových zrn: Všechno, co jste potřebovali vědět

Když si na našich webových stránkách koupíte čerstvou kávu z celého světa a podíváte se do sáčku, který vám přijde, s největší pravděpodobností zjistíte, že všechna kávová zrna vypadají tak nějak podobně. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, čím je to dané? Jak asi tušíte, kávová zrna se musí při pražení i po něm důkladně třídit a kontrolovat. A v tomto článku vám o tom rádi povíme více. 

Třídit? Proč? 

Stejně jako celá řada dalších prodejců v dnešní době, i my se snažíme odebírat kvalitní kávu od poctivých prodejců. Stejně jako při nákupu kteréhokoli jiného ovoce, i při nákupu kávy se vám ale samozřejmě může stát, že vám dorazí část zrn lehce poškozených – některá mohou být napadena škůdci, některá mohou být nezralá, některá příliš malá a jiná příliš obrovská, což by při pražení nedělalo dobrotu. Všechno je potřeba tedy prohlédnout ještě před tím, než se zrna dají do pražičky. Kdyby se to neudělalo a my si nevšimli třeba spáleného kávového zrna, které by se přimíchalo mezi ostatní, mohlo by vám dost zásadně zkazit jeden i více šálků kávy. Zatímco první třídění tedy může probíhat před samotným pražením, druhé může přijít na řadu až po pražení, kdy je zapotřebí odhalit přepražená, nedopražená nebo jinak defektovaná zrna. 

třídění zrn 1

Ručně, nebo strojově? 

Zpravidla existují hned dvě možnosti, jak kávová zrna třídit. Často se setkáte s klasickým manuálním tříděním, které spočívá v tom, že se kávovými zrny přehrabují lidé a podle toho, jak zrno vypadá, jaký má tvar a jak případně voní, jsou schopni je oddělit od ostatních, které se pak balí do sáčků a posílají k vám. V případě velkých společností, které třeba dodávají do řady supermarketových řetězců v mnoha zemích, ale nedává příliš velký smysl třídit zrna ručně, protože by na to bylo zapotřebí opravdu mnoho zaměstnanců. Existují proto velmi propracované stroje, které za pomoci řady senzorů dokáží detekovat vadná kávová zrna a eliminovat je. Zrna v takovém případě jednoduše proudí za sebou a senzory detekují, zda jsou co do velikosti, barvy a dalších aspektů v normě. Když odhalí nějaké nevyhovující zrno, dojde k jeho zaměření a pomocí vzduchového ventilu je toto zrno odstraněno. Zní to jako velmi složitý mechanismus, ovšem velikým kávovým korporacím se rozhodně vyplatí. 

třídění zrn 2

Vyzkoušejte poctivou a čerstvou arabiku

V konečném důsledku není ani tak důležité, zda jsou zrna tříděna strojově, nebo manuálně. Mnohem důležitější ale je, aby ve výsledku váš sáček s kávou neobsahoval žádná spálená nebo naopak nedopražená či jinak závadná zrna. A přesně na takovou kávu se můžete těšit, když si objednáte některou z našich čerstvých káv z celého světa. A pokud máte náladu spíše na něco speciálního, určitě neváhejte prozkoumat také naši nabídku kávových specialit – na výběr máte třeba zelenou kávu, cibetkovou kávu nebo kávu z kategorie premium-exklusiv, kam umisťujeme produkty, které jsou velmi zajímavé, ale zároveň poměrně raritní, neboť se jich každý rok zvládne vyprodukovat jen velmi omezené množství. Ať už dáte přednost kterémukoliv z těchto produktů, můžete si být jisti, že na třídění si dáme záležet. A každý váš šálek kávy bude díky tomu o krok blíž k dokonalosti.