Může na kávě vzniknout závislost? A škodí nám?

Slyšeli jste už někdy o tom, že kofein je jednou z nejužívanějších drog a na celém světě si jej pravidelně dopřává až 7 z 10 lidí? I když jej někdo označuje za drogu, většinovou populací je kofein tolerován a vlastně tak nějak vůbec neřešíme, že si život bez něj dokážeme představit jen velmi těžko. Jak moc je kofein ale návykový? Může na něm vzniknout závislost? A škodí taková závislost? Na to se podíváme v tomto článku. 

Vzniká na kofeinu závislost? 

Stejně jako v případě řady jiných substancí, může i na kofeinu samozřejmě vzniknout fyzická závislost. Jednou z často zmiňovaných vlastností, kterými kofein disponuje, je jeho schopnost napojit se na adenosinové receptory a oddálit tak únavu. Při dlouhodobé konzumaci kofeinu to ale naše tělo může vyřešit tím, že bude produkovat více těchto receptorů. V důsledku toho pak vy budete vyžadovat více kofeinu, abyste cítili ony pozitivní efekty. Když se pak rozhodnete s užíváním kofeinu přestat, může se stát, že máte více těchto receptorů, které ale nemůžete zaplnit kofeinem, a proto se cítíte více unavení. A právě únava je jedním z častých projevů, které po odstřižení kofeinu možná zaznamenáte. 

závislost na kávě 1

Je tato závislost škodlivá?

I když to může znít pro někoho trochu neuvěřitelně, ve skutečnosti není třeba se příliš bát, pokud kofein konzumujete v rozumném množství. Zatímco řada ilegálních drog má naprosto devastující účinek, kofein ničím takovým nedisponuje. Navíc u zmiňovaných zakázaných substancí můžete zvyšovat dávky tak dlouho, až vás to jednou může stát život. V případě kofeinu je sice hypoteticky také možné předávkování, ovšem prakticky stačí pár šálků k tomu, aby se začaly objevovat první negativní efekty (jako třeba úzkost, únava nebo třes), což vás nejspíš odradí od dalšího příjmu kofeinu. Kromě toho, že předávkování je jen velmi těžko proveditelné, káva v rozumném užívání disponuje řadou různých výhod, které prokázaly i vědecké studie. Tak například se ukazuje, že může zlepšovat náladu i kognitivní funkce, podporovat optimální fungování metabolismu, zlepšovat výkonnost u profesionálních i rekreačních sportovců a může být třeba dobrou prevencí diabetu i kardiovaskulárních onemocnění. 

Kdo by si měl dávat pozor? 

Kofein se na základě současných výzkumů jeví jako bezpečný až do dávky 400 mg denně, což odpovídá zhruba 4 až 5 šálkům kávy. Pro většinovou populaci je tak káva naprosto bezpečná až do tohoto množství. To ale neznamená, že neexistují výjimky. S kofeinem by to například neměli přehánět těhotné ženy, osoby citlivé na kofein nebo osoby, které používají specifické medikamenty jako například antidepresiva. V těchto případech je ideální se o dávkování poradit přímo s ošetřujícím lékařem. 

závislost na kávě 2

Chcete s kofeinem skončit? Kávy se vzdát nemusíte

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že na kofeinu sice může vzniknout závislost, ale nepředstavuje žádný zásadní problém pro vaše zdraví a pokud na sobě nepozorujete žádná negativa, není nejspíš nejmenší důvod s kofeinem přestávat. Jestli ale chcete jen tak ze zajímavosti třeba vyzkoušet, jak si poradíte bez kofeinu, můžete vyzkoušet třeba naši bezkofeinovou kávu z Kolumbie, u které nepoznáte po stránce chuti snad žádný rozdíl oproti klasické kávě. Kdybyste ale s příjmem kofeinu nechtěli nic dělat, bez obav vyzkoušejte některou našich čerstvých káv z celého světa