Je káva dietní? Kolik kalorií mají jednotlivé druhy kávy?

I když si to mnoho lidí vůbec neuvědomuje, v České republice máme poměrně velké problémy s obezitou a celkově náš jídelníček obsahuje možná až příliš mnoho soli, smažených pokrmů či alkoholu, což rozhodně není dobře. A konkrétně káva je krásným příkladem nápoje, který za určitých podmínek nemá žádné kalorie, ovšem v podání mnohých Čechů je naopak kalorický extrémně. Pojďme se podívat na to, kolik kofeinu jednotlivé druhy kávy obsahují a jakou je nejlepší zvolit, pokud chcete shodit pár kilogramů.

Bez mléka a bez cukru? 

Je dobré si uvědomit, že káva jako taková neobsahuje víceméně žádné kalorie. Respektive jen opravdu malé množství – ve čtvrtlitrovém šálku černé kávy najdete jen asi 2 kilokalorie, což se v referenční hodnotě doporučeného denního příjmu kilokalorií představující cca 2200 kcal naprosto ztratí. Problém ale nastává ve chvíli, kdy si kávu rádi vylepšíte různými sirupy, čokoládou, cukrem, smetanou nebo třeba obyčejným mlékem. Všechny tyto ingredience už obsahují kalorií více a to se samozřejmě promítne i do výsledného množství sacharidů, bílkovin a tuků. Znamená to tedy, že černá káva je vhodná i ve chvílích, kdy se snažíte zhubnout, kdežto jakákoliv dochucovadla navíc už tak vhodná být nemusí. 

je kava dietni

Téměř každé dochucení znamená kalorie navíc 

Co si budeme vykládat – řadě lidí černá káva samotná prostě nechutná a jakmile se do ní přidá třeba našlehané mléko nebo nějaká příchuť, počet kalorií se zvýší. Pojďme se podívat, o kolik:

    • Černá káva s mlékem – asi nejčastější je přidávat do kávy mléko. Pokud bereme v potaz mléko plnotučné, to obsahuje podle dostupných zdrojů hned 64 kcal na 100 ml. To znamená, že když si připravíte do hrnku asi 150 ml kávy a 100 ml mléka, bude mít výsledný šálek zhruba 65 kilokalorií. Je to sice více než v případě samotné kávy, ale stále to není taková kalorická bomba. Mějte na paměti, že smetana obsahuje zpravidla kalorií více, polotučné či odtučněné mléko naopak méně.
    • Černá káva s mlékem a cukrem – trošku vyšší úroveň je, když do kávy přidáte kromě mléka i cukr. V takovém případě musíte k výše uvedeným 65 kcal připočíst i kalorickou hodnotu z cukru, který disponuje 399 kcal na každých 100 gramů. Reálné je použití 10 gramů (i když někdo sladí ještě více), které znamená dalších bezmála 40 kcal navíc. Celý nápoj tak má hned 105 kilokalorií.

I když tyto dvě možnosti jsou nejčastější, existuje i řada dalších surovin, které se do kávy přidávají. Třeba lžička nějakého sirupu může znamenat dalších asi 30 kcal pro váš nápoj. A to mnohdy u lžičky ani nemusí zůstat. Navzdory tomu, že káva sama o sobě kalorická není, je dobré ty z vás, kteří se snaží zhubnout, varovat před obří kávou z nejrůznějších řetězců. Ta mnohdy zaujímá objem dvou šálků o objemu 250 ml a jejich kalorická hodnota je tedy dvojnásobná. K tomu navíc obsahují třeba i zmiňované sirupy, takže se klidně můžete dostat třeba na 300 kcal. A když si takovou kávu dopřejete dvakrát denně, zaujímají jen tyto nápoje docela podstatnou část vašeho denního příjmu kalorií. 

je kava dietni 1 

Připravte si skvělou kávu z pohodlí domova

Z dnešního článku byste si tedy měli odnést to, že zatímco samotná káva obsahuje kalorií jen minimum, aditiva jako smetana, sirupy nebo cukr už poměrně kalorická jsou. Samotné mléko nějaké kalorie také obsahuje, ale není to nijak šílené množství – tím spíš, když zvolíte třeba jen polotučné. Základem všeho je ale vždycky dobrá káva. A s tím vám dokážeme pomoct. Prozkoumejte naší nabídku čerstvých káv z celého světa a ochutnejte, jaká je čerstvě pražená kvalitní káva.