Může vám káva pomoci s učením?

O tom, že káva je nesmírně populární mezi studenty, není snad vůbec třeba se zmiňovat. Přemýšleli jste někdy ale nad tím, co jim vlastně na kávě připadá tak atraktivní? A může vám šálek dobré kávy skutečně pomoci, když se blíží všechny zkouškové termíny a vy máte pocit, že vůbec nic nestíháte? Nebo je to jenom jeden velký mýtus, který se mezi mladými šíří jako lavina? Na to se podíváme v našem dnešním článku. 

Může mi káva pomoci se soustředěním? 

Dost možná jste už někdy slyšeli, že kofein se řadí mezi stimulanty. Tyto látky ve skutečnosti ovlivňují náš nervový systém a v důsledku toho mohou mít vliv třeba na naši pozornost, únavu, ale třeba i na trávení nebo dýchací systém. Pro potřeby našeho dnešního článku by ale bylo dobré vysvětlit, v jakém vztahu je kofein a náš mozek. Kofein totiž ovlivňuje fungování adenosinových receptorů v našem mozků, které jsou zodpovědné za to, jak moc ospalí se cítíme. Po kávě tak zjednodušeně řečeno oddálíte svoji únavu, což může v případě, že potřebujete zůstat déle vzhůru, přijít skutečně vhod. Kromě toho bylo také provedeno několik studií, které prokázaly, že kofein zlepšuje ostražitost a v dlouhodobém horizontu dokonce může třeba snižovat riziko vzniku Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby. Důvodů, proč kávu pít, je tedy celá řada.

pomůže káva s učením 1

Je skutečně dobrá při učení?

To, že káva dokáže podpořit vaši ostražitost a oddálit únavu, je téměř nezpochybnitelné a prokázala to řada různých výzkumů. Na druhou stranu je ale nutné dodat, že ne vždycky je správné oddalovat únavu a ne vždy toto oddálení vede k efektivnějšímu učení. Pokud jste ve dlouhodobém spánkovém deficitu a nedokážete se na učení pořádně soustředit, nejspíš vás nespasí ani pět šálků kávy. Ať už kávu pijete kvůli tomu, že potřebujete trochu nakopnout do učení, nebo potřebujete podpořit před náročným dnem v práci, stále se hodí dodržovat dvě základní poučky – zaprvé to nepřehánějte s množstvím, protože nadbytek kofeinu může vést k úzkostem, trávicím obtížím i nespavosti. A za druhé si zkuste šálek své oblíbené kávy správně načasovat – počítejte s tím, že kofein v těle účinkuje i po několika hodinách a není proto dobré si dávat kávu ve večerních hodinách. 

pomůže káva s učením 2

Co si z dnešního článku odnést? 

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že kofein obsažený v kávě skutečně dokáže pomoci se soustředěním. To ale automaticky rozhodně neznamená, že je ve snaze se něco naučit za všech okolností vhodný. Ba právě naopak – stále byste měli mít na paměti, že pokud jste nevyspalí a myšlenkami jste úplně jinde, nejspíš pro vás bude učení dost náročné i se šálkem dobré kávy. Zároveň byste měli mít na paměti, že kofein večer bude spíše kontraproduktivní. Zatímco před ranní přednáškou může skutečně přijít vhod pořádná dávka kofeinu obsaženého v některé z našich čerstvých káv z celého světa, ve večerních hodinách doporučujeme zůstat bez kofeinu. Když vás i tak přepadne chuť na dobrou kávu, můžete sáhnout po naší bezkofeinové arabice z Kolumbie, která chutná k nerozeznání od klasické kávy, ale přitom obsahuje jen skutečně zbytkové množství kofeinu a nebude tak bránit vašemu usínání.