Příběh kávy: Kde se v Česku vzala?

Kávu dnes bereme jako naprostou samozřejmost a mnoho z nás má někde ve spíži pořádné zásoby, protože si život bez kávy vůbec nedokáže představit. Jenže před nějakou dobou byla káva velmi nedostatkovým zbožím a ještě předtím se u nás nevyskytovala vůbec. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, kde se káva v Česku vzala a kdy to asi bylo, bude pro vás tento článek jako stvořený. 

Káva byla výsadou bohatých

Dnes patří káva k poměrně levným položkám a když až tak nelpíte na kvalitě, zvládnete ji v různých supermarketech sehnat doslova za pár korun. Ještě před nějakým časem tomu bylo přesně naopak a káva byla výsadou bohatých. Vůbec nejprve se s ní setkali bohatí šlechtici, kteří podnikali výpravy do východních zemí, kde byla káva známá podstatně dříve. Jelikož se jí ale v Česku nedařilo, nemohla se nijak rozšířit. První kavárnu pak podle dostupných odborných zdrojů založil Turek Achmet v Brně roku 1702 a od té doby zažívala na tehdejší poměry obrovský boom – koncem 18. století už v Brně fungovalo hned 37 kaváren. V Praze byla kavárna otevřena o pár let později a postaral se o to Arab Giorgio Diodato, který nejprve obcházel pražské ulice s hrncem kávy na hlavě, ale pro obrovský zájem si později po vydělání peněz mohl otevřít nějakou kavárnu. Také v našem hlavním městě se kávě dařilo a tamní kávová scéna se rozvíjela ještě rychleji než ta brněnská. 

káva v Česku 1

Jaké existovaly alternativy?

I když kaváren postupně přibývalo, lidé na venkově a chudší měšťané rozhodně neměli tolik peněz, aby se mohli pravidelně scházet v kavárnách. Ba naopak, káva k nám proudila jen z několika málo zemí (typicky Indie, Jávy či Cejlonu) a byla drahá. Vymýšlely se proto nejrůznější náhražky a již na konci 18. století dle dostupných zdrojů vyráběli v Německu “kávu” z čekanky, což se později přeneslo i k nám. Existovala rovněž tzv. sultánská káva, která nebyla v podstatě ničím jiným, než nápojem ze slupek kávových zrn. Od konce 19. století pak funguje Caro a za druhé světové války se k ní přidala i Melta. Kromě toho byla jednu dobu velmi populární i fíková káva, protože fíky byly poměrně levnou surovinou a daly se dobře dovést – fíky se do některých náhražek kávy stále ještě přidávají. Dost ale pochybujeme o tom, že by některá z těchto náhražek zarytým milovníkům kávy udělala svou chutí radost. 

káva v Česku 2

Dnes si kávu může dopřát opravdu každý

Nutno podotknout, že díky obrovskému boomu, který káva v různých částech světa zažívala, se dnes stala naprostou běžnou položkou, kterou můžeme koupit v kavárnách, supermarketech i na mnoha dalších místech. A toho by přece byla škoda nevyužít, nemyslíte? Naštěstí jsme tu ale my a na našich stránkách najdete celou řadu čerstvých káv z celého světa, které pro vás vozíme z desítek různých zemí a pražíme v naší holešovické pražírně. Díky tomu jsme schopni sledovat, že jsou zrna upražená správně a také že je k vám můžeme poslat ještě čerstvé. A kdybyste si náhodou ze zmiňované nabídky nezvládli vybrat, zkuste kouknout na naše kávové speciality