Jak se zbavit zápachu z úst po kávě?

Káva je pro mnoho z nás každodenní součástí života, jenže většinou s sebou přináší i velmi podstatné negativum – může po něm nepříjemně zapáchat z úst. A i když v pohodlí vlastního domova to nejspíše nepředstavuje žádný problém, když jsme na cestě na osobní schůzku nebo pracovní pohovor, moc příjemné to být nemusí a vnitřně to může ledaskoho tak nějak rozhodit. Dá se s tím něco dělat? A proč tento zápach z úst po kávě vzniká? Tím se budeme zaobírat v tomto článku. 

Proč po kávě zapáchá z úst? 

Po kávě zapáchá z úst hned z celé řady různých důvodů. Tak zaprvé je to kvůli tomu, že káva obsahuje mimo jiné i sloučeniny obsahující síru, která je sama o sobě dost aromatická. Zadruhé je to obsah celé řady kyselin, které podporují bakterie v jejich reprodukci a zatřetí je to fakt, že kofein v kombinaci s taniny mohou vyvolat pocit suchosti v ústech, čímž mohou zápach z úst ještě podstatně zhoršit. 

zápach z úst 1

Dá se zápach z úst nějak omezit?

Asi nejjednodušším řešením, které se nabízí, je vyčistit si po každém šálku kávy zuby, což lze prakticky provádět třeba před odchodem do práce, ale ne v případě, že si kávu dáte třeba někde v kavárně po cestě na schůzku. V takové situaci je asi nejefektivnějším řešením vypít po kávě dostatek vody a v ideálním případě mít po ruce i nějakou žvýkačku nebo mentolový bonbon, který dokáže zápach eliminovat. Pokud nic z toho nemáte, je dobré aspoň vypláchnout ústa vodou nebo něco malého sníst. 

Jak tomu předcházet?

Jak jste asi pochopili, skutečně není moc možností, které byste mohli dělat. Naštěstí ale existuje řada věcí, kterými můžete předcházet tomu, aby zápach z úst vůbec vznikl. Jednou z možností je využít pro doplnění kofeinu místo kávy třeba zelený čaj nebo yerbu, které tento nepříjemný pocit nemusí vyvolávat. Když už ale budete mít chuť na kávu, zkuste zvolit arabiku bez jakýchkoliv aditiv, čímž můžete zápach z úst také zmírnit. Jak mléko, tak i cukr a na jeho bázi fungující aditiva jsou totiž zdrojem jednoduchých sacharidů, které mohou množství bakterií v ústech dost zásadně zvyšovat. 

zápach z úst 2

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že zápach z úst je po kávě naprosto přirozenou věcí a je daný primárně chemickou strukturou kávy jako takové. Ideální je po šálku vaší oblíbené kávy vypít trochu vody a použít třeba žvýkačku nebo si ještě lépe rovnou vyčistit zuby. Pokud je situace opravdu kritická, není od věci ani něco malého sníst. Před důležitými událostmi to přesto doporučujeme mít na paměti a kávě se nějaký čas třeba před pracovním pohovorem vyvarovat. Ideální tak může být, když si dopřejete třeba naši čerstvou kávu z celého světa v pohodlí vlastního domova, pak si teprve vyčistíte zuby a vyrazíte do školy, do práce nebo na důležitou schůzku. Naše čerstvá arabika, kterou pro vás pražíme až v naší holešovické pražírně, vám navíc bude dost možná chutnat tak moc, že se vám ani nebude stýskat po kávě z kavárny. A ještě výrazně ušetříte.