Pití kávy se stalo univerzálním kulturním zvykem po celém světě. Nezávisle na kontinentu si lidé dopřávají kávu jako ranní vzpruhu, společníka k pracovním úkolům, únik od všedních starostí nebo coby prostředek navazování a upevňování vztahů. Také proto jsme zalovili v kávových statistikách a vytáhli to nejzajímavější.
Průvodce vlastnostmi kávy: Jižní Amerika
Nejvíce kávy pijí seveřané. Celosvětovým tabulkám největších milovníků kávy kralují Finové se spotřebou 12 kilogramů na člověka ročně. Následuje Norsko, Island, Dánsko, Holandsko a Švédsko. Češi si dopřávají 4 kilogramy kávy ročně. Nejvíce si ve světě pochutnáváme na brazilských zrnech. Největším kávovým exportérem je Brazílie už více než 150 let, ve 20. letech minulého století tvořil její vývoz dokonce 80 procent kávy po celém světě. Dnes už je to „jen“ něco kolem 25 procent. Stejně zajímavá je však i druhá příčka v této soutěži – trochu nečekaně ji obsadil Vietnam. Následuje Kolumbie, Indonésie a Etiopie.
Jak pražení ovlivňuje chuť kávy
K některým oblastem nejsou k dispozici celosvětové statistiky, můžeme se ale blíž podívat na některé státy. Následující čísla z USA budou zřejmě platit i pro český trh: lidé nad 65 let si ve velké většině užívají svůj šálek kávy doma. Lidé pod 35 let si častěji v kavárnách objednávají kávu s sebou. Vzrůstá objem kávy spadající do kategorie „gourmet“, obyčejná překapávaná už zkrátka nestačí. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě zvětšující se množství kaváren, ale i kavárenských řetězců. Ten nejznámější z amerického Seattlu má k prosinci 2018 zastoupení v 76 zemích a celkem 28039 poboček. Požadavky zákazníků na kavárny se stále zvyšují. A nejenom na ně. Milovníci tohoto lahodného nápoje jsou vzdělanější a ochotnější investovat peníze a čas do domácí přípravy své oblíbené kávy. A od toho jsme tu my.