Jak je na tom Česká republika se spotřebou kávy?

I přesto, že je káva tak oblíbeným nápojem, spousta lidí si místo ní dá raději čaj. Napadlo vás někdy, jak si vede Česká republika ve světě, co se týče spotřeby kávy? Česko první příčky sice nezabírá, k tomu má ještě daleko. Ale i tak si nevede úplně špatně. Pojďme se na její umístění společně podívat.

Kde se káva pije nejvíc? 

Mnohé překvapí, kdo stojí na vrcholu našeho pomyslného stupně vítězů. Kdo by si tipl, že zemí s největší spotřebou kávy na světě je země menší než Liberecký kraj, měl by pravdu. V Lucembursku připadá ročně na jednoho člověka necelých 25 kg kávy, což je opravdu velké množství. Jen těžko ale dokážeme, zda je tato hodnota uvedena pravdivě. 

Přední místa ve spotřebě kávy si drží severské země. Na druhém místě bychom našli osmou největší zemi v Evropě – Finsko, kde připadá na osobu ročně něco přes 12 kg kávy. Na třetí pozici je Norsko s téměř 10 kg kávy na obyvatele. Zemi s nádhernou přírodou následuje Dánsko, Rakousko, Island, Švýcarsko, Švédsko, Německo, nebo Kanada. 

spotřeba kávy v ČR 1

Ve které zemi je spotřeba kávy nejmenší?

Zajímavé je, že zadní příčky v pití kávy si drží národy, které kávu pěstují. Exportéři, jako Kongo, Zimbabwe, Burundi, Nigérie nebo třeba Rwanda si moc dobře nevedou. V těchto zemích pijí lidé mnohdy spíše čaj, proto je jejich spotřeba kávy téměř zanedbatelná. 

Jak je na tom Česko?

Češi si nevedou nejhůř. Česká republika se s roční spotřebou kávy přes 3 kg na osobu drží v průzkumu na 35 místě z celkových 88 dotazovaných zemí. A co naši sousedé? Slovensko nás v pití kávy předběhlo o celý 1 kg kávy na osobu a místilo se tak 12 míst před námi. Polsko je na tom velmi podobně jako naše země, proto stojí hned za námi. A o Rakousku a Německu jsme se již zmiňovali. Tyto země tvoří výjimku, najdeme je obklopeny severskými zeměmi umístěnými v první desítce. 

spotřeba kávy v ČR 2

Jakou kávu vybrat, abychom zabírali vyšší pozice? 

Patřit do první poloviny zemí s největší spotřebou kávy není úplně špatné, ale také by naše umístění mohlo být lepší. Nezbývá nic jiného, než se obětovat, objednat si novou kávu dopřávat si ji častěji. Kde jinde byste chtěli vybrat lepší kávu, než u nás? Koukněte do našeho e-shopu. Z naší široké nabídky káv ze všech koutů světa si vybere každý. 

Doporučujeme vám vyzkoušet třeba kávu z Haiti, kde tamní pěstitelé dávají přednost kvalitě před kvantitou. Vyhýbají se pesticidům a jiným chemikáliím, díky čemuž ucítíte v každém šálku této arabiky dokonalé spojení hořkého kakaa a sladkého medu, které si jistě oblíbíte. Pokud dáváte přednost karamelovým tónům s lehkou kyselostí, doporučili bychom vám spíše kávu ze Salvádoru. Jestli byste chtěli vyzkoušet něco trochu méně tradičního, sáhněte po maragogype. Jedná se o velkoplodý poddruh arabiky, který vás překvapí v porovnání s jinými druhy arabiky svými asi o třetinu většími zrny. Takovou kávu vyváží třeba Mexiko