Arabica a robusta: rozdíly mezi nejznámějšími druhy kávy

Ačkoliv ještě před pár lety většina spotřebitelů mezi kávou nedělala téměř žádné rozdíly, dnes se již naštěstí mnoho lidí před nákupem kávy ptá, o jaký druh se vlastně jedná, z jaké země pochází a nebo jak je ideální ji připravovat. Pokud jste se i vy rozhodli od supermarketové kávy přeorientovat na tu výběrovou, ale úplně nevíte, kde začít, tento článek pro vás bude jako stvořený, protože vám představíme základní rozdíly mezi arabikou a robustou, tedy dvěma naprosto základními druhy kávy. 

Co je to arabika?

Slovem arabika, se kterým jste se bezpochyby již někdy setkali, se označují kávová zrna pocházející ze stromu zvaného kávovník arabský, latinsky coffea arabica, přičemž tato rostlina je zodpovědná asi za 75% světové produkce kávy. Důvod této popularity přitom spočívá primárně v tom, že arabika nabízí po chuťové stránce velmi komplexní profil i optimální množství kofeinu. Obvykle se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách a vzhledem k tomu, že je i náchylnější na napadení některými škůdci, vyžaduje zvláštní péči, který se promítá i do vyšší ceny. Na druhou stranu je ale, narozdíl od některých jiných druhů kávy, chuťově rozmanitá. V závislosti na nadmořské výšce, množství srážek i mineralizaci půdy totiž nabízí opravdu nejrůznější chuťové profily - káva z některých oblastí je spíše karamelová, se sladkými náznaky čokolády i oříšků, kdežto káva odjinud může být lehce kyselejší a může v sobě kombinovat náznaky citrusů i květin. Ať už tak vlastně preferujete po chuťové stránce cokoliv, arabika dokáže váš vytříbený vkus uspokojit nejlépe. 

arabica a robusta 1

A co robusta? 

Naproti arabice stojí robusta, která pokrývá více než 20 % světové produkce a jen asi zbývajících 5 % pak připadá na ostatní druhy kávy, kam se řadí třeba liberica, které jsme věnovali samostatný článek. Robusta je odolnější vůči škůdcům a může se pěstovat i v níže položených oblastech, kde by se arabice za normálních podmínek příliš nedařilo. Zároveň stromy kávovníku statného produkující robustu mají až třikrát vyšší výnosnost, což samozřejmě může tlačit cenu dolů. Robusta také mnohdy končí jako tzv. komoditní káva, která se obchoduje na burze a která co do kvality za výběrovou arabikou samozřejmě značně zaostává. Zároveň disponuje vyšším obsahem kofeinu, přičemž tohoto stimulantu může mít oproti arabice až dvojnásobek. Pokud byste se rozhodli pít například silnou kávu z čisté robusty, mohly by se u vás dostavit i některé z negativ nadměrného pití kávy, tedy například třes, bolest hlavy nebo únava. Proto se v praxi robusta používá pouze jako příměs k arabice, přičemž v různých směsích na espresso se často využívá poměru 80:20 ve prospěch arabiky. Po chuťové stránce je dost plytká, kombinují se v ní tóny dřeva, zemitosti i papíru, a proto není příliš oblíbená. 

arabica a robusta 2

Jakou vybrat?

Navzdory lehké kritice robusty v našem dnešním článku musíme zmínit, že s postupem času se zlepšuje i trh s výběrovou robustou, která po chuťové stránce je naprosto vynikající, ovšem musíte si za ni připlatit. Naproti tomu arabika je podle nás sázka na jistotu, a proto u nás na webu, jak ostatně napovídá samotný název celé stránky, žádnou robustu nenajdete. V naší sekci čerstvých káv z celého světa si můžete vybírat z desítek různých arabik a dokonce i naši instantní kávu děláme z arabiky, což rozhodně není zvykem.