Pokud se alespoň částečně pohybujete ve světě kvalitních čajů, jistě víte, že například zelené čaje se nikdy nezalévají vroucí vodou, protože ta by zničila některé z přirozených chuťových vlastností. Naproti tomu černé čaje horkou vodu vyžadují, protože jinak jejich chuť není ani zdaleka tak intenzivní. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaká je ideální teplota vody pro přípravu kávy? Jestli ne, v tomto článku se vám to pokusíme přiblížit.
Proč je teplota vody důležitá?
Kávové zrno je tvořené stovkami nejrůznějších látek, které se po zalití vodou extrahují do výsledného šálku. Je přitom důležité vědět, že různé substance se uvolňují různě rychle a při různé teplotě – to je ostatně také důvod, proč černý čaj zalévaný vroucí vodou obsahuje více kofeinu než čaj zelený zalévaný vodou o teplotě kolem 80 °C, přestože oba čaje pochází ze stejné rostliny. A stejně tak je tomu u kávy – pokud použijete příliš horkou vodu, káva se extrahuje až příliš, což se projeví tím, že po chuťové stránce bude dost hořká a může působit někdy až spáleným dojmem. Ze stejného důvodu by se neměla ani instantní káva zalévat vroucí vodou, což jsme řešili v jednom z předchozích článků na našem blogu. V případě, že byste použili příliš studenou vodu, by naopak došlo k nedostatečné extrakci, kávy by byla chuťově nevýrazná a mohly by v ní převažovat ne zcela žádoucí chuťové tóny, takže by v vám s největší pravděpodobností nevyhovovala.
Jakou teplotu zvolit?
Ačkoliv si to mnoho lidí myslí, na přípravu kávy se nehodí úplně vroucí voda, protože to vede ke zmiňované nadměrné extrakci klíčových složek. To je ostatně spolu s nemožností kontrolovat délku extrakce jeden z hlavních důvodů, proč přestat pít českého turka. Jestli preferujete espresso, měli byste vědět, že pákový kávovar je vždy třeba nahřát a propláchnout všechny komponenty horkou vodou nejprve bez kávy, protože jinak by se voda ochladila po cestě k mleté kávě a ve výsledku by byla příliš studená. Pokud si doma připravujete spíše filtrovanou kávu, žádné nahřívání samozřejmě nemusíte řešit.
V obou případech je pak podle mnohých baristů držet teplotu vody kolem 90 °C s tím, že pro některé výběrové kávy je samozřejmě důležité hlídat recepturu na stupeň přesně, pro běžnou přípravu ale řadě lidí stačí držet se kolem zmíněných devadesáti stupňů. Ideální je mít rychlovarnou konvici (případně konvici s husím krkem), na které jde nastavit konkrétní teplota. Pokud takový přístroj doma nemáte, je ideální přivést vodu k varu a pár vteřin počkat, než se lehce ochladí.
Jak kávu pít?
Jak kávu po připravení pít je samozřejmě téma na celý samostatný článek, ovšem alespoň zlehka se hodí podotknout, že profil chuti a vůně se neustále vyvíjí s tím, jak káva chladne. S přibývajícím časem mohou být jednotlivé chutě v kávě o něco intenzivnější, zatímco intenzita vůně bude postupně upadat. A zatímco třeba espresso je dobré vypít rychle, aby nemělo vzhledem k malému objemu příležitost vychladnout, filtrovaná káva se může pít pomaleji a nabízí tak jedinečný prostor pro sledování toho, jak se jednotlivé nuance vyvíjí.
Nezapomeňte na dobrou kávu
Když už teď víte, jaká je ideální teplota vody, jste zase o krok blíže ke skvělému šálku kávy. Doporučujeme proto navštívit naši nabídku čerstvé kávy z celého světa, doplnit zásoby a pustit se s nově získanými vědomostmi do přípravy skvělé kávy.