Rizika nadměrného pití kávy: Na co si dát pozor?

Káva je pro mnoho z nás bezpochyby neodmyslitelnou součástí každého dne a ačkoliv v souvislosti s kávou existuje obrovské množství nejrůznějších mýtů, ve skutečnosti je káva zdravá a existuje opravdu mnoho důvodů, proč ji pít. Když jí ale vypijete více, než na kolik jste zvyklí, samozřejmě se mohou dostavit i některé z negativních účinků. Jaké to ale jsou? A jak se jim vyvarovat? Na to se podíváme v rámci tohoto článku. 

1. Nespavost 

Asi nejčastějším rizikem nadměrného pití kávy je nespavost. Tento efekt asi nikoho nepřekvapí vzhledem k tomu, že kofein je celosvětově nejpoužívanější stimulant a mnoho z nás kávu pije primárně kvůli tomu, abychom se necítili během dne tolik unavení. Kofein ale vydrží fungovat relativně dlouho – odborné studie obvykle udávají, že v těle zůstává v rozmezí 4 až 6 hodin (některé zdroje uvádí i více), a proto není divu, že tento efekt přetrvává i do doby, kdy se již chystáme jít spát. Pokud máte někdy pocit, že se cítíte opravdu unavení a ráno potřebujete včas vstávat, ale nějak se vám nedaří usnout, zkuste si uvědomit, kdy jste vypili svou poslední kávu. Pro eliminaci těchto účinků je dobré v odpoledních hodinách preferovat spíše bezkofeinovou kávu

rizika nadměrného pití kávy 1-min

2. Úzkost a nervozita

Dalším z možných negativních dopadů nadměrného příjmu kávy je samozřejmě i nervozita a úzkost. Je to dáno zejména tím, že kofein samozřejmě ovlivňuje produkci látek jako je adenosin, adrenalin a další. V malém množství to nemusí představovat žádný závažnější problém, ovšem při nadměrné spotřebě kávy může být kofein spojován s nervozitou i nejrůznějšími pocity úzkosti. Pokud náhodou pozorujete totožný efekt u sebe, není možná úplně od věci příjem kofeinu do značné míry omezit nebo úplně vyřadit. 

3. Přibírání na váze

Pokud pijete pouze černou kávu, toto potenciální negativum vás nemusí nijak zvlášť zajímat. Jestli ale využíváte také různých aditiv v podobě mléka, cukru, nejrůznějších sirupů a dalších látek, je na místě si hlídat rovněž kalorický příjem. Poměrně jednoduše se totiž může stát, že z kávy kromě kofeinu přijmete také pořádnou porci kalorií a to může hodit vidle do vašeho dietního snažení. Pokud vám káva bez mléka nechutná a nedokážete si ji odpustit, v rámci prevence přibírání na váze můžete vyzkoušet nízkotučné mléko (které ovšem chuťově není tak dobré) nebo různé bezkalorické sirupy, které ty s cukrem bez problému nahradí. 

4. Trávicí obtíže

Kromě výše uvedených negativ mohou někteří lidé zaznamenat při výraznějším příjmu kofeinu také trávicí obtíže. Za ty může zejména gastrin, který se v těle uvolňuje jako reakce na vypitý šálek kávy. Tento negativní účinek je patrný i u bezkofeinové kávy, takže pokud vám káva nedělá úplně dobře, je pravděpodobné, že to nespraví ani bezkofeinová verze. Kofein ale samozřejmě sám o sobě také ovlivňuje střevní peristaltiku, a proto ve větším množství může i kofein vést k průjmu či jiným trávicím obtížím. 

rizika nadměrného pití kávy 2-min

Nezanevřete na kávu 

Ačkoliv při nadměrné konzumaci může mít káva i určité negativní účinky, není dobré na ni jen kvůli nim nějak zanevřít. Navštivte naši bohatou nabídku čerstvých káv z celého světa a najděte v ní svého favorita. Nezapomeňte však, že kávu je třeba, stejně jako všechny ostatní potraviny a nápoje, konzumovat s rozmyslem.