6 důvodů, proč pít kávu

Pití kávy je poslední dobou větším trendem, než kdy dřív. Lidé se více scházejí v kavárnách, či si pořizují kávovary a pomocníky, aby si zvládli kvalitní kávu připravit také sami doma. Pokud si kávu také rádi dopřáváte, děláte správně. Důvodů, proč pít tento dobrý nápoj, existuje celá řada. Pojďme se na ně společně podívat. 

Dodá energii

První bod nikoho nejspíš nepřekvapí. Kofein v kávě má povzbudivé účinky. Pokud si tedy dopřejete šálek dobré arabiky ve správnou dobu, energie půjde nahoru a zvýší se tak vaše produktivita. Ostatně otázkou, zda existuje jediná správná doba pro pití kávy, jsme se rozepsali v předchozím článku. Přestože je jiný doping u vrcholových sportovců zakázán, kofein na seznamu zakázaných dopingových látek nenajdeme. Pokud se věnujete některému z vytrvalostních sportů a potřebovali byste trochu povzbudit, nápojů s obsahem kofeinu se nebojte. Pokud neholdujete kávě, skvělou funkci za ni zastane černý nebo třeba zelený čaj.

Zvyšuje produkci hormonů štěstí

Že se po kávě cítíte šťastnější? Za tento příjemný stav mohou serotonin a dopamin, tedy hormony štěstí, které tělo po vypití šálku dobré kávy produkuje. Tento fakt by nám lidé žijící v zemích ne severu Evropy, jako třeba Finové, jistě potvrdili. Který národ by nám o pozitivních účincích kávy mohl vyprávět více, než ten s největší spotřebou kávy na světě?

Proč pít kávu 1

Podporuje trávení

V jedné ze studií se můžete dočíst také o pozitivním vlivu kávy na trávení. Mluví se v ní o schopnosti kávy stimulovat trávicí trakt, snižovat rizika zácpy a zvyšovat hybnost tlustého střeva. Co si budeme povídat, určitě by se ve vašem okolí také našel někdo, kdo pije kávu právě kvůli lepšímu trávení. 

Ničí zubní bakterie 

Díky pravidelnému pití kávy možná nebudete muset trávit tolik času v zubařském křesle. Říká se, že lidé zvyklí pít kávu na pravidelné bázi mají méně zubních kazů. Nadruhou stranu je dobré si uvědomit, že vám káva zuby nevybělí. Pokud dbáte na vaši estetickou stránku, občasná návštěva zubní hygieny nažloutlým zubům jedině prospěje. 

proč pít kávu (2)

Obsahuje antioxidanty

Antioxidanty jsou pro tělo velmi důležité. Jsou to látky, které chrání buňky před škodlivými chemickými reakcemi, a tak bychom se jich měli snažit dostat do těla z potravy dostatek. Najdeme je třeba v brusinkách, borůvkách, nebo třeba kmínu. Nejlepší zprávou pro všechny milovníky dobré arabiky je to, že káva antioxidantů obsahuje opravdu velké množství. Další důvod, proč si oblíbený nápoj dopřát.

Jak jste na tom s pitím kávy vy? Na našem e-shopu najdete širokou nabídku káv z různých koutů světa. Ať už s pitím kávy začínáte, nebo jste zvyklí pít kávu na pravidelné bázi a dochází vám zásoby, určitě ho navštivte. Na své si tam přijde každý. Kterou kávu byste ochutnali raději? Tu z Haiti, Kolumbie, Salvádoru nebo Austrálie?