Proč je dobré pít kávu před sportováním?

Část lidí má ve zvyku sáhnout po kávě bezprostředně po probuzení, někdo si ji dopřává jen když se cítí unavený. Káva má ale obrovské množství benefitů i pro rekreační i profesionální sportovce. Víte, proč byste si měli před běháním, cyklistikou i posilovnou dát i vy? V našem dnešním článku vám představíme benefity a nastíníme, kdy je na předtréninkovou kávu nejlepší čas. 

Proč je káva před sportem dobrý nápad? 

I když se to nemusí na první pohled vůbec zdát, káva je ve skutečnosti velmi hojně zkoumaným nápojem a studie se zaměřují na využití v celé řadě oblastí. A jednou z nich je samozřejmě sport, ve kterém výzkumy prokázaly souvislost mezi příjmem kofeinu a zvýšenou výkonnosti, silou, pozorností i aerobním výkonem. Zajímavé také je, že z těchto benefitů může čerpat úplně každý – studie prokázaly vliv jak na trénované sportovce, tak i na netrénované začátečníky. Skutečně to tak podle provedených výzkumů vypadá, že může přijít vhod si dopřát před tréninkem šálek kávy. 

Proč je dobré pít kávu 2

Kdy je na kávu ideální čas? 

S kofeinem před tréninkem je to ovšem celá věda a není tak úplně jedno, kdy svoji předtréninkovou kávu vypijete. Výše zmiňovaná studie totiž uvádí, že jako ideální se jeví přijmout kofein zhruba 45 až 60 minut před tréninkem, aby měl tento stimulant čas se plně vstřebat. Jako nejefektivnější se přitom jeví použití 2 až 6 mg na kilogram vaší hmotnosti, takže připravit si před tréninkem silnější šálek kávy (nebo si dát třeba dvojité espresso v kavárně) může být pro váš sportovní výkon opravdu výhodné. 

Nemá káva nějaká negativa? 

Ačkoliv káva před tréninkem má spoustu různých výhod pro naši výkonnost, citliví jedinci mohou zaznamenat i několik zásadních negativ. Tak například v průběhu tréninku dochází ke zpomalení trávení, protože se krev přesouvá ze žaludku do svalů – a části lidí senzitivních na kofein může vyhovovat, když mají prázdný žaludek. Vypít třeba velké cappuccino pro ně tak nepřipadá v úvahu. A v takovém případě je skutečně lepší kofein buď vynechat, nebo si dopřát kávu, která má malý objem (typicky třeba espresso) ideálně v rozestupu alespoň jedné hodiny od samotné sportovní aktivity. Zároveň byste měli mít na paměti, že kofein může způsobovat problémy s usínáním a není proto úplně ideální jej používat zhruba 6 až 8 hodin před spánkem. Zatímco kofein tak může být skvělým pomocníkem před dopolední aktivitou, na večerní návštěvy posilovny zas tak vhodný není. Problémy s usínáním a zhoršená kvalita spánku totiž mohou vést dlouhodobě naopak k horším výkonům, a to ani šálek kávy nedokáže kompenzovat. 

Proč je dobré pít kávu 1

Vyberte si kávu, na kterou se budete těšit

Ať už se chystáte pít kávu ráno, před sportem nebo třeba při pohodových chvílích s přáteli, vždycky se hodí mít u sebe čerstvě praženou kávu, na kterou se budete těšit a kterou uděláte radost jak sobě, tak ostatním. A právě o to se dokážeme s radostí postarat. Na našich internetových stránkách najdete čerstvou kávu z celého světa, kterou pro vás pražíme v naší holešovické pražírně co možná nejkratší dobu před odesláním k vám. To stejné platí i o naší kávě premium-exklusiv, která pochází z velmi žádaných lokalit a je jí každoročně vyprodukováno jen velmi omezené množství.