Způsobuje kofein dehydrataci?

O důležitosti správného pitného režimu se mluví téměř neustále. Obzvláště před létem se pak objevují články o tom, kolik nealkoholických a bezkofeinových tekutin je vlastně potřeba vypít. Až si člověk říká, jestli by přes léto pro zachování nějakého rozumného pitného režimu nebylo lepší kofein úplně vysadit. Skutečně ale káva odvodňuje? Nebo je to jenom jeden z mnoha mýtů, kterým lidé stále věří? Na to se podíváme v tomto článku. 

Jak to celé vzniklo? 

Kofein, snad nejznámější stimulant na světě, není nejspíš vůbec třeba představovat. Tuto látku, ať už ve formě kávy, čaje, nebo jiných nápojů, konzumují každý den miliony lidí, neboť je zcela legální a dokáže ovlivnit řadu věcí od fyzické výkonnosti až po tu mentální. Mimo jiné ale může kofein ve vysokých dávkách pošle provedených studií také stimulovat ledviny, což může vést k častějšímu močení. A právě to pravděpodobně tvoří základ rozšířeného předpokladu, že kofein vlastně může způsobit dehydrataci organismu. 

kofein a dehydratace 1

Skutečně hrozí dehydratace? 

Navzdory tomu, že po vypití šálku silné kávy můžete častěji močit, je velmi nepravděpodobné, že by káva jako taková nepomohla nějaké výraznější dehydrataci organismu. A říkají to i provedené vědecké výzkumy, podle kterých to vypadá, že rozumný příjem kávy může vést ke stejné hydrataci jako pití vody. Konkrétně se vlivem kofeinu zabývala například tato studie, ve které účastníci dostávali kávu s vyšším a nižším obsahem kofeinu. A zatímco ti se slabší kávou zaznamenali lepší hydrataci organismu, ti se silnější kávou zaznamenali krátkodobý diuretický efekt. Hodí se však podotknout, že slabší káva obsahovala 269 mg kofeinu a silnější dokonce 537 mg, přičemž jedno espresso obsahuje podle provedených analýz asi 63 mg kofeinu. Dokud tedy nevypijete například 5 silnějších káv bezprostředně po sobě, nemusíte se diuretického efektu kofeinu obávat. Zároveň to vypadá, že navzdory krátkodobě zvýšenému močení nevyloučíte z těla tolik tekutin, kolik přijmete v kávě, a tedy se nemusíte dehydratace kvůli pár šálkům kávy za den vůbec bát. 

S kofeinem to nepřehánějte 

Na druhou stranu se však hodí podotknout, že s kávou a jinými zdroji kofeinu to také není radno přehánět. Ačkoliv v rozumném množství může být káva (stejně jako čaj) pro naše zdraví prospěšná, při nadměrné konzumaci se může objevovat i řada negativ. Pokud se dehydratace navzdory výzkumům v horkých letních dnech obáváte, doporučujeme pít s kávou vždy i sklenici vody, která jednak pomůže neutralizovat stopy kávy v ústech a jednak doplní váš pitný režim. A pokud byste se náhodou chtěli v létě kofeinu úplně vyvarovat, můžete sáhnout třeba po naší skvělé bezkofeinové arabice z Kolumbie, kterou můžete použít jak na espresso a z něj vycházející nápoje s mlékem, tak klidně i na cold brew a jiné typicky letní drinky. Je přitom dost pravděpodobné, že po chuťové stránce nepoznáte vůbec žádný rozdíl, takže si můžete svoji oblíbenou kávu vychutnat i bez velkého množství kofeinu. 

kofein a dehydratace 2

Nejvyšší čas doplnit zásoby 

Po přečtení tohoto článku by vám tak mělo být jasné, že podle vědeckých studií sice můžete po větší porci kofeinu cítit častější potřebu močit, dehydratace organismu se ale při umírněném pití kávy bát rozhodně nemusíte. A když už víte, že si kávu klidně můžete dopřát, je nejvyšší čas doplnit zásoby. Podívejte se do naší nabídky skvělých arabik z celého světa a doplňte zásoby nejen na léto.