Puck Screen: Další dílek do skládačky dokonalého espressa

Pokud si chcete připravovat dobrou kávu doma, máte několik možností. A jak jsme zmiňovali v rámci našeho srovnání různých kávovarů, pomyslným vrcholem v domácí přípravě kávy je samozřejmě pákový kávovar, který najdete i v každé dobré kavárně. Jeho obsluha ale není tak jednoduchá a pro co nejlepší výsledky musíte používat třeba tamper, který jsme zmiňovali v rámci samostatného blogového příspěvku. Kromě toho však může přijít vhod i tzv. puck screen, na který se zaměříme v tomto článku. 

Co je puck screen? 

Za poměrně nicneříkajícím anglickým názvem puck screen se skrývá jemné sítko kruhového tvaru, které se umisťuje na mletou kávu napěchovanou do portafiltru. Pokud v kavárnách pozorujete baristy, jak kávu připravují, dost možná jste tento nástroj již zaznamenali, protože v praxi je poměrně používaný. Na první pohled je tak patrné, že když do pákového kávovaru portafiltr zasouváte s tímto kolečkem, voda nejprve nateče na puck screen a teprve poté se dostane do kontaktu se samotnou mletou kávou. Jaké to má ale výhody?

puck-screen 1-min

Proč se puck screen používá? 

Důvodů, proč se puck screen používá, může být opravdu celá řada. Nejčastější je ale samozřejmě zajištění rovnoměrné distribuce vody na mletou kávu. Pokud totiž například při pěchování kávy do portafiltru uděláte nějakou chybu, může docházet k tomu, že voda bude protékat konkrétními místy více než jinými a tato nerovnoměrná extrakce se následně může projevit i na horší chuti výsledného espressa. Stačí přitom do portafiltru vložit puck screen a ten zapříčiní, že se voda bude distribuovat napříč portafiltrem rovnoměrně a finální chuť tak bude podstatně lepší. Kromě toho však také díky puck screenu dojde k zamezení kontaktu mleté kávy s tzv. sprchou pákového kávovaru, což pomáhá udržovat přístroj čistější. 

Další dílek skládačky…

Pokud jde o používání pákového kávovaru, je puck screen dalším dílem skládačky dokonalého espressa a zároveň poukazuje na jednu poměrně důležitou věc – jestli přemýšlíte nad nákupem pákového kávovaru domů, je třeba si uvědomit, že dost možná budete muset nakoupit i celou řadu různého vybavení a samozřejmě se ho také budete muset naučit používat. To v případě puck screenu logicky není tak náročné, protože tohle malé kolečko stojí zpravidla jen nižší stovky korun, ale když k tomu přidáte například vzpomínaný tamper, trychtýř na portafilter, některý z nástrojů pro správnou distribuci mleté kávy a další vybavení, samozřejmě se výdaje naskládají a časová náročnost přípravy tolik oblíbeného espressa samozřejmě roste. 

puck-screen 2-min

Vyplatí se používat? 

Pokud máte kávu rádi natolik, že jste pevně přesvědčeni o nákupu pákového kávovaru, samozřejmě je i puck screen velmi dobrou investicí, která může zásadně vylepšit kvalitu výsledného espressa. Je však třeba počítat s tím, že pořízení pákového kávovaru spolu s veškerým takovýmto příslušenstvím může být opravdu nákladné a navíc nějaký čas zabere nejen příprava kávy, ale také péče o kávovar jako takový. Pokud hledáte výrazně levnější řešení, ale nechcete dělat kompromisy v kávě, my bychom určitě doporučovali na domácí přípravu třeba některou z našich skvělých moka konviček Venezia, které jsou malé, skladné, levné a snadno se čistí. Ať už se však rozhodnete pro kteroukoliv z těchto možností, nezapomínejte také na dobrou kávu. A přesně s tím vám může pomoci například naše nabídka čerstvých arabik z celého světa, kterou doporučujeme prozkoumat.