Průvodce vlastnostmi kávy: Karibik

Karibská oblast omývaná teplým a často průzračně zeleným mořem se proslavila spíše jinými artikly než je káva. Do světa se exportují kubánské doutníky, ostrovní rum, houpavá jamajská hudba a scenérie s palmami a bílým pískem evokující nadpozemský ráj. Sem tam se do výčtu připletou ještě romantické představy o pirátech. Avšak i rozdrobené malé ostrůvky či Kuba, Jamajka, Dominikána nebo Haiti mají co nabídnout kávovému světu.

Karibské kávy mají obecně spíše plné tělo vyvážené nižší kyselostí. Vzhledem k roztroušenosti jednotlivých ostrovů je ale náročnější tuto oblast zahrnout pod jeden popis. Například kávu z Dominikánské republiky často objevíte pod starým názvem ostrova - Santo Domingo. Není to žádný výjimečný výstřelek, srílanský čaj také sem tam objevíme pod kolonkou Cejlon. Dominikánská káva má plné lahodné tělo s lehkou kyselostí a středně sladkými tóny. Často se přirovnává k portorikánské nebo haitské produkci. Můžete v ní cítit ovoce, ale i plnou zemitost.

Jamajský šálek kávy je oproti tomu o něco čistší a s více sladkými a květinovými tóny. Ve světě proslula sklizeň z Modré hory - Jamaica Blue Mountain je jedna z nejvíce ceněných (a zároveň nejdražších) káv na světě. Díky kvalitní vulkanické půdě, pravidelným srážkám a přísným kontrolám je vyhledávaným artiklem milovníků kávy a zmiňuje se o ní dokonce i knižní James Bond, když o ní říká, že je nejlahodnější kávou na světě.

Vyšší obsah kofeinu a nasládlou chuť kubánské kávy způsobenou pěstěním v nižších oblastech si baristé oblíbili zejména ve směsích. Kubánská zrna nejsou tolik kyselé a citlivější konzument odhalí v chuti další místní ceněné komodity - tóny kouře a rumu. Na kávovou tradici se v posledních letech snaží navázat také Haiti se svou značkou Haitian Bleu. Politické nepokoje a přírodní pohromy však zatím rozvinutějšímu kávovému průmyslu příliš nepřejí.

Milovníci kávy často Karibik přeskakují a dávají přednost známějším oblastem Střední Ameriky. Karibské ostrovy však mají pro pěstování kávy skvělé podmínky, a tak můžete při ochutnávání narazit na opravdové klenoty v šálku.

Obrázek Älánku

banner_degustátorChci se stát_962x230px

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení