Historie kávy: Jak se vyvíjel přístup ke kávě?

Pokud se v kávovém prostředí nějak více pohybujete, jistě vám nemusíme vysvětlovat, že káva dnes není jenom obyčejným nápojem. Je to celý životní styl a mnoho lidí si dnes vybírá kávu podle specifických požadavků na chuťový profil, nadmořskou výšku, v níž zrna rostla a nebo třeba konkrétní metodu zpracování. Nebylo tomu tak ale vždycky a právě proto vám v dnešním článku představíme, jak se historicky vyvíjel přístup ke kávě. 

První etapa kávy

Káva se coby nápoj používá po dlouhá staletí a za pravlast kávovníku bývá tradičně považována Etiopie. K většímu rozmachu kaváren a s nimi spojené kultury však začalo docházet až od začátku 18. století. Jak jsme zmiňovali již v samostatném článku o příběhu kávy v Česku, první kavárna u nás vznikla v roce 1702 v Brně a na konci století jich v této moravské metropoli fungovalo hned 37. Až zhruba do poloviny století 19. však kavárny představovaly místo společenského setkávání bohatších měšťanů a kávě nikdo příliš velký význam nepřikládal, protože byla primárně důvodem ke společnému setkání a nikoliv pochoutkou. 

přístup ke kávě 1-min

Druhá etapa kávy

Zásadní zlom přišel v již zmiňované druhé polovině 19. století, kdy káva začala lidem doopravdy chutnat a to se samozřejmě projevilo na tom, že prodejci začali pátrat po chuťově lepších kávách. Ve dvacátém století se již pak začaly rozmáhat i nejrůznější kávové řetězce existující dodnes - typickým příkladem je Starbucks nebo další americký řetězec Peet´s fungující od roku 1966. Tehdy už samozřejmě lidé koukali nejen na společná setkání, ale také na to, jak káva chutná a odkud pochází. 

Třetí etapa kávy

Ačkoliv na první pohled se může zdát, že dnešní přístup vlastně navazoval přímo na trendy 70. let 20. století, ve skutečnosti to nebylo vůbec tak jednoduché. Káva a všude se rozmáhající kavárny totiž znamenaly obrovský růst poptávky po kávových zrnech, jenže produkce byla tehdy stále ještě dost omezená. A část řetězců se v rámci uspokojování poptávky rozhodla upustit od kvalitní kávy a preferovat lépe dostupnou arabiku či robustu nižší kvality. To se samozřejmě řadě spotřebitelů nelíbilo, a tak se spolu s postupujícími technickými inovacemi začal navracet důraz na kvalitní kávu, která se však začala produkovat ve větším rozsahu. 

Čtvrtá etapa kávy

A tak jsme se s postupujícím zlepšováním kvality kávy dostali až do současnosti, kdy se příprava kávy spojuje s moderními vědeckými poznatky a na základě toho vzniká řada jednoduchých i pokročilých nástrojů pro přípravu ideálního šálku kávy. Věda prosakuje zároveň i do pěstování kávovníků, sběru a následného zpracování jednotlivých zrn, což se samozřejmě promítá i do chuti výsledného nápoje. Kávový byznys tak zkrátka a dobře vzkvétá a nabízí neskutečné množství možností pro lidi na celém světě. 

přístup ke kávě 2

Nezapomeňte na dobrou kávu

Ačkoliv historicky káva a kavárenská kultura urazili pořádný kus cesty, ve skutečnosti se toho příliš mnoho nezměnilo. Stále je totiž pro spoustu lidí velmi důležité potkávat lidi, které mají rádi. A skvělá káva je k tomu jen příjemný bonus. Pokud byste rádi doplnili své zásoby prvotřídní arabiky, určitě doporučujeme navštívit naši kategorii čerstvé kávy z celého světa, kde si můžete vybrat z desítek různých káv s mnohdy diametrálně odlišnými chuťovými profily.