Ovlivňuje voda výslednou chuť kávy?

Jistě jste někdy slyšeli o tom, že kvalita vody zcela zásadně ovlivňuje výslednou chuť kávy nebo čaje. A nejen to – špatně zvolená voda dokonce dokáže zcela zničit chuť těchto nápojů. Ani dražší a jinak skvěle chutnající káva při špatné přípravě zkrátka nebude chutnat dobře. V dnešním článku se podíváme na to, jakou vodu k její přípravě vybírat a dozvíte se také odpověď na otázku, jestli existuje nějaký způsob, jak upravit kvalitu vody u vás doma.

Co určuje kvalitu vody?

O kvalitě vody nám hodně prozradí její chuť. Pokud se napijete kohoutkové vody, neměli byste z ní v žádném případě cítit pachuť. Pokud ji cítíte, je možné nechat provést rozbor vody a případný problém začít řešit například pomocí speciálních filtrů. Dalšími faktory hrajícími roli při určování kvality vody je jednoznačně čerstvost, zastoupení minerálních látek, tvrdost a obsah kyslíku, který bývá u většiny vod zpravidla do 10mg na litr. Pokud voda projde varem, jeho obsah se sníží.

voda 1

Jaké pH vody je na přípravu kávy ideální?

Vodíkový exponent (pH) vody u vás doma zjistíte nejsnadněji za pomoci indikačního papírku, který v ideálním případě ukáže barevnou hodnotu odpovídající číslu 7. Voda s hodnotou menší než 7 je brána jako kyselá a voda s pH nad 7 je brána naopak jako zásaditá. Obecně platí, že se pH pitné vody pohybuje v rozmezí od 6,5 do 8,5. Pokud máte doma vodu spíše nižší hodnoty, můžete jásat, protože káva z vody o takovém pH z bude chutnější. 

Tvrdá voda může kávovar pěkně potrápit

Dalším faktorem, který chuť kávy ovlivňuje, je tvrdost vody. Tvrdá voda obsahuje velké množství minerálů, zejména vápníku a hořčíku. Jejich obsah ve vodě vašemu kávovaru zrovna neprospívá. Časem se v něm začne tvořit vodní kámen, usazenina tvořená z vápenatých a hořečnatých solí. Po čase může dojít k omezení průtoku vody nebo třeba k problémům s jejím ohříváním, či ke zničení celého kávovaru. Tomu však můžete zabránit, jestliže se budete snažit vodu u vás doma upravit.

voda 2

Můžeme kvalitu vody upravit sami doma?

Skvělá zpráva je, že se dá proti tvrdé vodě bojovat. Pořídit si můžete filtraci, vybírat můžete můžete mezi filtry chemickými a mechanickými. Úpravu vody vám zajistí i méně nákladný pomocník – filtrační konvice. Pořídit ji můžete už od pár stovek korun, a pokud máte rádi dobrou kávu, určitě se do ní vyplatí investovat. 

Dostali jste během čtení chuť na kávu?

Je na čase dát si kávu! Když už víte, jak si upravit vodu, zbývá jen vybrat správnou kávu. A přesně takovou si můžete vybrat z našeho e-shopu. Nabízíme vám nejkvalitnější kávu z celého světa, máte tedy z čeho vybírat. Můžete si vybrat, zda chcete kávu zrnkovou, nebo čerstvě mletou. V nabídce máme třeba vynikající arabiku z Dominikánské republiky nebo Bolívie.