Může se káva zkazit aneb jak prodloužit trvanlivost kávy

Správně upražená a skladovaná káva by vám měla vydržet měsíce. Jenomže co když na nějaký ten balíček zapomenete a nebo nevíte, jak kávová zrnka správně uskladnit? A jak vlastně zkaženou kávu poznat? V následujícím článku se dozvíte několik tipů, které vás před podobnou katastrofou uchrání.

Na začátek je dobré uvést jeden typ kávy, který se vám pravděpodobně nezkazí: instantní zrnka. Díky svému způsobu přípravy vydrží instantní káva bez výraznější změny v chuti klidně desítky let. A pokud ji uskladníte neotevřenou v mrazáku, přežije pravděpodobně i lidstvo. Jenomže zapálení kávomilové dávají většinou přednost jiným druhům kávy.

Zkaženou kávu poznáte jednoduše podle toho, že zmizí její charakteristická libá vůně a s ní i chuť. Při špatném skladování může dokonce i žluknout. Čím starší zrnka kávy ochutnáváte, tím více přibývá nahořklé chuti. Militantní kávoví experti dokonce doporučují zkonzumovat kávu nejvýše do jednoho měsíce po upražení.

banner_degustátorChci se stát_962x230px  

Jak pražení ovlivňuje chuť kávy

Kvalitu vaší kávy ovlivňují čtyři věci: teplota, přístup vzduchu, vlhkost a světlo. Nejdůležitější faktor při skladování je správný obal. Pro naši kávu proto používáme speciální obaly, které zabraňují oxidaci a nepropouštějí dovnitř vzduch, a tím prodlužují čerstvost kávy. Jdou navíc také dobře uzavřít. Mnoho lidí skladuje kávu ve speciálních sklenicích, které sice hezky vypadají, ale propouštějí světlo, které je při skladování kávy na překážku. Pro svá zrnka zvolte chladné místo, pokud však chcete zachovat lahodnou chuť, vyvarujte se mrazáku. To, co v tomto případě kávu poškozuje, je kondenzace, která vzniká při změně teplot - když kávu vyndáváme a vkládáme zpět. Příliš vlhké místo chuti vaši kávy také uškodí. Ideální je tedy správný obal, chladná, tmavá a suchá místnost.

Přestože splníte všechny tyto zásady, může se stát, že káva, kterou si přinesete domů z obchodu, nemá odpovídající chuť. Nejčastěji je to způsobeno tím, že na vás velmi dlouho čekala na pultě v obchodu. A proto si vždy vybírejte kávu čerstvě praženou od ověřených dodavatelů.

Druhy kávy