Jak vybrat cestovní hrnek na kávu s sebou

Ročně vyhodí lidstvo na 500 miliard jednorázových kelímků na kávu. Tenká vrstva plastu zalisovaná k papíru znemožňuje recyklaci, a tak putuje kelímek po pouhých několika minutách užívání nenávratně do koše. Pokud máte stejně jako my kávovou závislost, vyměňte nezrecyklovatelnou variantu kelímku za ekologičtější řešení a pořiďte si cestovní hrnek na kávu s sebou. Ráno si do něj připravte svou oblíbenou kávu ještě ve vlastní kuchyni a cestou z práce se můžete stavit dočerpat kofein v kavárně, kde častokrát dostanete na vlastní hrnek ještě slevu. Jak si ale ze stále širší nabídky vybrat?

Podle Hockinsovy analýzy stačí použít keramický cestovní hrnek devětatřicetkrát, z tvrdého plastu sedmnáctkrát a skleněný jen patnáctkrát, aby se vyrovnaly energetické náročnosti výroby běžného jednorázového kelímku. Čím déle svůj šálek používáte, tím více ulehčujete přírodě. Vyberte si proto takový hrneček, na který se jen nebude snášet prach na polici.

Ze všeho nejdřív si zkuste uvědomit, jaké jsou vaše kávové zvyky. Rádi se mazlíte s capuccinem nebo jiným nápojem s mlékem či mléčnou pěnou, kterou pak pozorujete, jak lemuje šálek? Nebo dáváte přednost kávovému minimalismu v podobě černé neslazené varianty? Potřebujete mít prázdné ruce nebo vám nevadí hrneček chvíli nést? Vybírat totiž můžete ze šroubovatelných lahví či skleniček a keramických hrnků, které sice lépe vypadají a více si v nich užijete své latté, avšak do batohu či kabelky je plné nestrčíte.

Pražení kávy_Latino Café

Šálky do ruky i termosky se vyrábí ve více velikostech, takže pokud vyznáváte ristretto, není nutné vláčet se s půllitrovou nádobou. Nejčastějším typem jsou skleněné a porcelánové hrnky imitující jednorázové kelímky. Většinou mívají silikonové víčko, abyste mohli se svou kávou pobíhat. Nezapomínejte však také na silikonový, gumový nebo korkový pruh, který vás ochrání před rozžhavenou skleničkou.

Průvodce vlastnostmi kávy: Střední Amerika

Než si svůj hrnek vyberete, ujistěte se, že za vámi necestoval z druhé strany světa. Jeho uhlíková stopa by se totiž značně prodloužila a vašemu ušlechtilému záměru by moc nepomohla. Svůj šálek skladujte na viditelném místě, abyste nezapomínali opustit byt bez něj. Nám se osvědčilo nosit ho zabalený v malé látkové utěrce či kapesníku. Z dopitého šálku vloženého zpátky do tašky totiž může sem tam vytéct ještě kapka kávy, kterou kapesník hravě pojme, aniž by jí dal prostor zaneřádit zbytek zavazadla. Krom toho chrání šálek před nárazy.

Naplňte svůj cestovní hrneček kvalitní kávou, kterou si můžete odnést kamkoli!

banner_degustátorChci se stát_962x230px