Existuje jediný správný čas na kávu?

Přemýšleli jste někdy nad tím, kdy je nejlepší doba pro šálek vaší oblíbené kávy? Pokud ano, jistě vás zaujme tento článek, ve kterém se na otázku pokusíme odpovědět. Hned na úvod je ale třeba zmínit, že je důležité brát v potaz, že tělo každého z nás je jiné. V tomto článku si představíme situaci na modelovém člověku, který se probouzí zhruba v sedm hodin ráno. 

Je ranní káva dobrý nápad?

Spousta lidí má přípravu kávy zařazenou ve své ranní rutině. Pokud také pijete kávu hned po probuzení s domněním, že vám dodá energii, měli byste vědět, že to tak úplně nemusí fungovat. Naše tělo je totiž schopno vylučovat do krve hormon kortizol. Nejjednodušeji se dá kortizol popsat jako hormon produkovaný kůrou nadledvin, jež má za úkol zvyšovat celkovou pohotovost organismu. Jeho hladina v průběhu dne ale kolísá a právě první vlna přichází po probuzení. Možná byste čekali, že když si v době, kdy máte v krvi vyplaveno nejvíce tohoto hormonu dáte kávu, kofein vás ještě více nabudí. Tak tomu ale není. Pokud si kávu dáte ve chvíli, kdy máte hormonu dostatek, účinek kofeinu se nemusí dostavit v takové míře. 

kdy je správný čas na kávu

Dopolední káva se vyplatí

Jestliže se pití kávy hned po ránu nedoporučuje, jaký je pro ni ideální čas? První útlum kortizolu nastává ve chvíli, kdy naše orgány začínají naplno pracovat. Představme si čas někdy před obědem, mezi devátou a jedenáctou hodinou – a právě tato doba může být pro někoho ideální na první šálek kávy

Co tahle káva po obědě? 

Po dobrém obědě naše tělo opět pracuje trochu jinak. Tráví, a tak se cítíme unavení. Což nás opět přivádí k myšlence dát si kávu a dostat z kofeinu trochu energie. Háček je ale v tom, že přichází další vlna kortizolu a naše tělo navíc přijalo energii z potravy. Po obědě tedy také nemusí být úplně ten nejlepší čas na kávu. 

Možná je odpolední káva správnou volbou

Kdy se vám do těla dostaví další vlna kortizolu závisí samozřejmě také nad tím, co obědváte. Říká se, že ideální doba na kávu je po dvou hodinách od oběda. Pokud tedy obědváte v poledne, ve dvě hodiny si váš oblíbený kávový nápoj, na který jste se tak těšili, klidně dopřejte. 

Kdy je správný čas na kávu 1

Že se pití kávy k večeru nedoporučuje slyšel snad každý

Pokud máte problémy s usínáním, měli byste kávu pít nejpozději 4-6 hodin před tím, než ulehnete do postele. Pokud se chystáte jít spát včas, mějte tuhle informaci na paměti. 

Další vlna kortizolu přichází okolo šesté hodiny. V tento čas je popíjení kávy za účelem povzbuzení zbytečná. Pokud se navečer potřebujete soustředit a víte, že budete ponocovat, dvě hodiny nato je opět dobrá doba pro šálek kávy. 

Jaký z toho plyne závěr?

Denní doby, kdy se kávu vyplatí pít za účelem povzbuzení, jsme vám ve článku nastínili. Jak jsme ale zmínili hned na začátku, každé tělo je jiné a nelze globálně určit přesné časy, kdy by se káva měla pít. Určitě se vyplatí mít na paměti, že pít kávu 4-6 hodin před spaním není úplně ideální. Pokud ale nemáte problém z usínáním, ani tato informace vás příliš trápit nemusí. Každé tělo je jiné. Snažte se tedy vypozorovat, kdy vám káva dělá dobře a zkrátka ji pijte v dobu, kdy na ni máte chuť. 

Dostali jste při čtení článku chuť na kávu?

Kávy je zapotřebí mít doma vždycky dost. A kde jinde koupit kvalitní a čerstvou kávu, když ne u nás? Na našem e-shopu můžete vybírat z široké nabídky káv ze všech koutů světa. Sáhli byste raději po arabice z Bolívie, Etiopie, nebo Kolumbie