Mohou pít kávu i děti? Od kdy je vhodná?

Kofein jakožto nejvíce používaný stimulant nenajdete pouze v kávě. V nemalém množství se vyskytuje také v ledových čajích nebo energetických a kolových nápojích, po kterých často sahají právě děti. Účinků kofeinu využívají zejména při učení nebo před sportovním výkonem. Je to ale v pořádku? Nebo je kofein pro děti nevhodný? Na to se podíváme v tomto článku.

Kde všude se kofein vyskytuje?

Nejvíce opatrní bychom měli být na to, co dáváme zejména malým dětem. Například v některých ledových čajích se může množství kofeinu pohybovat až okolo 200 mg stimulantu na 1 litr čaje, což pro děti rozhodně není zanedbatelné množství. U energetických nápojů se dostáváme dokonce k číslu 360 mg/litr. U espressa je množství kofeinu srovnatelné jako v energetických nápojích a u kolových limonád je to asi 150 mg/litr. Napadlo vás ale někdy, že se kofein dostane často i k těm nejmenším například v různých zákuscích? Také tam bychom si měli přísun stimulantu ohlídat. 

Kde všude se vyskytuje kofein

 

Kolik kofeinu naše tělo zvládne? 

Pro zdravého dospělého člověka je v závislosti na jeho váze bezpečné množství kofeinu až do 400 mg denně. Příjem 15 mg/kg tělesné hmotnosti je u dospělého člověka považován za toxický. U dětí je to však mnohem méně. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uvedl, že příjem kofeinu 3 mg/kg u dětí není znepokojující. Pokud by se napilo ledového čaje s obsahem kofeinu čtyřleté dítě o váze například 17 kilogramů, mohlo by vypít pouze jednu skleničku o objemu 2 dcl. Při překročení této dávky by však mohlo dojít k nepříjemným zdravotním potížím zahrnujícím třeba nevolnost, bolest hlavy a další.

Mohou pít kávu i děti?

Děti do dvanácti let by se měly kofeinu vyhýbat úplně. Předávkování kofeinem se jak u dospělých, tak u dětí může projevovat neklidem, depresemi, úzkostmi, nespavostí, zvýšeným tepem, závratěmi, žaludečními problémy a dalšími obtížemi. Nemusí se však jednat pouze o problémy, které během několika desítek minut či hodin pominou. Známé jsou také případy, kdy po předávkování dítěte kofeinem došlo až k jeho hospitalizaci. 

Káva a děti

Proč si dávat na kofein takový pozor? 

Kromě výše zmiňovaných nežádoucích účinků může kofein způsobovat mnoho jiných zdravotních problémů. Pozor byste si měli dát zejména při užívání antibiotik, pokud trpíte epilepsií, osteoporózou, máte problémy se zažíváním nebo během těhotenství. Kofein totiž ovlivňuje různé chemické reakce v našem těle. Je proto velmi důležité číst příbalové letáky k lékům nebo se případně poradit ohledně konzumace kofeinu se svým lékařem. 

Od kdy tedy mohou děti kávu konzumovat?

Americká pediatrická akademie nedoporučuje dětem od 12 do 18 let konzumovat více než 100 mg kofeinu denně. Pokud by si jednou za čas chtělo vaše dítě starší 12 let vychutnat kávu společně s vámi, malý šálek dobrého cappuccina, latte nebo třeba ledové kávy s mlékem mu neuškodí. Důležité je však pamatovat na to, že by se nic nemělo přehánět. Alternativou k pití klasické kávy může být třeba  káva bez kofeinu, kterou najdete třeba na našem e-shopu.