Je káva v kapslích dobrá?

Kapslové kávovary jsou v poslední době čím dál oblíbenější. Může za to zejména jejich poměrně malá pořizovací cena a pohodlná příprava kávy. Uvažujete o koupi kapslového kávovaru, ale pokládáte si otázku, zda vám dokáže udělat tak kvalitní kávu, na kterou jste zvyklí? V dnešním článku se na kapslové kávovary a kávu z nich podíváme detailněji, abyste věděli, zda má smysl si je pořídit. 

Co jsou kávové kapsle zač?

Kávové kapsle jsou vyrobené nejčastěji z hliníku nebo plastu, který slouží ke vzduchotěsnému uchování kávy uvnitř kapsle. Jakmile vložíte kapsli do kávovaru, dojde k propíchnutí ochranné fólie a po stisknutí tlačítka začne vytékat zvolená káva. Díky tomu si zvládnete připravit kávu opravdu rychle a snadno bez ušpinění nadbytečného nádobí. Káva v kapslích není podřadné kvality, jak by někoho mohlo napadnout. Na jejich obalu je však většinou napsáno, zda se jedná o 100% arabiku, robustu, či směs arabiky a robusty. V posledním případě ale bohužel často nepoznáme, v jakém poměru je káva namíchaná.

kávové kapsle

Jaké jsou výhody kapslí?

Nespornou výhodou je snadná manipulace s kapslemi, ve kterých káva vydrží dlouho čerstvá a neztratí ani aroma. Nenáročné je také čištění kávovarů, které vám narozdíl od pákových kávovarů nezabere mnoho času. Mezi další výhody patří nízká pořizovací cena kávovarů, přičemž byste základní modely pořídili již za cenu okolo 700 Kč. Pokud si připravíte kávu za pomocí kapslí, pokaždé bude chutnat stejně a obsahovat bude také stejné množství kofeinu. Vy si tak můžete hlídat, abyste nepřesáhli jeho doporučené množství, které by nemělo být větší než 400 mg.

Mají kávové kapsle nějaké nevýhody? 

Nevýhodou kapslí je ekologická zátěž, kterou po sobě zanechají. Při třídění odpadu je důležité odtrhnout vrchní plastovou či hliníkovou část, vysypat použitou kávu do bioodpadu a do příslušného  koše vytřídit samotnou prázdnou kapsli . Zatímco kapslový kávovar patří oproti pákovým kávovarům k těm levnějším, na kávě rozhodně neušetříte. Kapsle nejsou tou nejlevnější záležitostí. Navíc je mnoho z nich bohužel kompatibilních pouze s určitým typem kávovarů. Při nákupu kapslí si tedy musíte pohlídat, abyste sáhli po těch správných. 

Existují také znovuplnitelné kapsle

Jaká je jejich cena? 

Za jednu kapsli zaplatíte v přepočtu od 8 do 12 korun, což je v přepočtu s přípravou kávy například v moka konvičce až čtyřikrát více. Pokud byste se rozhodli šetřit jak peněženku, tak přírodu, skvělou alternativou jsou znovuplnitelné kapsle, které můžete stále dokola plnit svojí oblíbenou mletou kávou kterékoliv značky. Kávu si připravíte podle klasického postupu, na který jste zvyklí, poté odklopíte vrchní část kapsle, použitou kávu vysypete, kapsli vypláchnete vodou a poté ji znovu naplníte. A protože jsou i tyto kapsle vyrobeny z kvalitních materiálů, nejsou škodlivé zdraví ani přírodě a nedojde tak ani k ovlivnění výsledné chuti kávy. Skvělou kávu, kterou můžete naplnit třeba i recyklovatelné kapsle, koupíte přímo v našem eshopu.