Jamaica Blue Mountain - Káva ze samotného srdce Karibiku

Jamaica Blue Mountain je jednou z těch káv, které by neměly být žádnému zapálenému fajnšmekrovi cizí. Jedná se totiž o jednu z nejdražších káv, jaké jsou na trhu vůbec k dostání. My smysl do ní ale investovat? Nabízí opravdu nějaký chuťový zážitek? Čím je výrazná? Na to se podíváme v našem dnešním článku.

Káva z Jamajky?
Z Latinské Ameriky, které jsme se věnovali v minulých článcích (a ještě samozřejmě věnovat budeme), se přesouváme do samotného srdce Karibiku a někomu tak může být divné, kde se tu káva vůbec vzala. Káva se na Jamajku dostala za vlády Ludvíka XV., tedy v 18. století, kde se o ni postaral tehdejší guvernér sir Nicholas Lawes. A brzy se ukázalo, že podnebí je na Jamajce pro kávu naprosto ideální, obzvláště v oblasti Modrých hor, odkud pochází právě káva Jamaica Blue Mountain. Ta se pěstuje v nadmořské výšce okolo 1500 metrů a navíc ve značně vulkanické půdě, která je obohacena o spoustu minerálních látek a kávě se tak daří jako nikde jinde. Pro Jamajku a Blue Mountains jsou typické i lesy - díky tomu je většina kávových plantáží v takřka nepřetržitém stínu, který zrání kávovníku sice zpomaluje, ale tím také napomáhá k dokonalému uchování chuti a aroma.

Jamaica_Blue_Mountain_Coffee_Latino Café


Cena vysoká, chuť nepřekonatelná
Jamaica Blue Mountain se řadí mezi jedny z nejdražších káv na světě. Důvody jsou ale zcela logické, jednak se musí káva nesoucí toto označení vypěstovat na pevně stanovených místech s nadmořskou výškou od 900 do 1700 metrů, jednak musí splňovat přísná kritéria a je dodržován pevně stanovený postup jak pěstování, tak přepravy (zrna se například přepravují v sudech, což snad u žádné jiné arabiky neexistuje) a v neposlední řadě je produkce kávy značně omezená. I když Jamajka exportuje jen 0,1% světového objemu kávy (za rok 2015 to bylo 15 000 tun), Blue Mountain z toho zahrnuje jen okolo 1400 tun a většina této výběrové kávy navíc putuje do asijských zemí.


Jamaica_Blue_Mountain_coffee_Latino Café_barel


Na druhou stranu se investice do této kávy rozhodně vyplatí už jen kvůli jejím chuťovým vlastnostem. I sebe znalejší odborník na kávu totiž bude mile překvapen a tato arabika se zařadí k tomu nejlepšímu, co kdy pil. Vyznačuje se extrémně silným aroma, ve kterém jasně rozpoznáte tóny ořechů, jen naprosto minimální hořkostí a velmi vyváženou chutí s čokoládovými podtóny. Chuťově se zkrátka a dobře jedná o naprosto vyváženou arabiku, kterou si od prvního šálku zamilujete.

Jakou doporučujeme vybrat?
Pokud jste Jamaica Blue Mountain nikdy neochutnali, ale přitom dokážete ocenit šálek kvalitní kávy, není na co čekat a tuhle arabiku prostě a jednoduše musíte vyzkoušet. V našem eshopu si můžete vybrat Jamaica Blue Mountain, arabiku značky Latino Cafe, která podléhá oficiální a přísné kontrole ze strany Coffee Industry Board of Jamaica a její kvalita je tak zaručena. Tuto kávu pražíme vždy co nejkratší dobu před odesláním, tudíž máte naprostou jistotu že káva si zachová maximum svých pozitivních vlastností.

Káva Jamaica Blue Mountain