Jamaica Blue Mountain - Káva ze samotného srdce Karibiku

Jamaica Blue Mountain je jednou z těch káv, které by neměly být žádnému zapálenému fajnšmekrovi cizí. Jedná se totiž o jednu z nejdražších káv, jaké jsou na trhu vůbec k dostání. My smysl do ní ale investovat? Nabízí opravdu nějaký chuťový zážitek? Čím je výrazná? Na to se podíváme v našem dnešním článku.

Káva z Jamajky?
Z Latinské Ameriky, které jsme se věnovali v minulých článcích (a ještě samozřejmě věnovat budeme), se přesouváme do samotného srdce Karibiku a někomu tak může být divné, kde se tu káva vůbec vzala. Káva se na Jamajku dostala za vlády Ludvíka XV., tedy v 18. století, kde se o ni postaral tehdejší guvernér sir Nicholas Lawes. A brzy se ukázalo, že podnebí je na Jamajce pro kávu naprosto ideální, obzvláště v oblasti Modrých hor, odkud pochází právě káva Jamaica Blue Mountain. Ta se pěstuje v nadmořské výšce okolo 1500 metrů a navíc ve značně vulkanické půdě, která je obohacena o spoustu minerálních látek a kávě se tak daří jako nikde jinde. Pro Jamajku a Blue Mountains jsou typické i lesy - díky tomu je většina kávových plantáží v takřka nepřetržitém stínu, který zrání kávovníku sice zpomaluje, ale tím také napomáhá k dokonalému uchování chuti a aroma.

Jamaica_Blue_Mountain_Coffee_Latino Café


Cena vysoká, chuť nepřekonatelná
Jamaica Blue Mountain se řadí mezi jedny z nejdražších káv na světě. Důvody jsou ale zcela logické, jednak se musí káva nesoucí toto označení vypěstovat na pevně stanovených místech s nadmořskou výškou od 900 do 1700 metrů, jednak musí splňovat přísná kritéria a je dodržován pevně stanovený postup jak pěstování, tak přepravy (zrna se například přepravují v sudech, což snad u žádné jiné arabiky neexistuje) a v neposlední řadě je produkce kávy značně omezená. I když Jamajka exportuje jen 0,1% světového objemu kávy (za rok 2015 to bylo 15 000 tun), Blue Mountain z toho zahrnuje jen okolo 1400 tun a většina této výběrové kávy navíc putuje do asijských zemí.


Jamaica_Blue_Mountain_coffee_Latino Café_barel


Na druhou stranu se investice do této kávy rozhodně vyplatí už jen kvůli jejím chuťovým vlastnostem. I sebe znalejší odborník na kávu totiž bude mile překvapen a tato arabika se zařadí k tomu nejlepšímu, co kdy pil. Vyznačuje se extrémně silným aroma, ve kterém jasně rozpoznáte tóny ořechů, jen naprosto minimální hořkostí a velmi vyváženou chutí s čokoládovými podtóny. Chuťově se zkrátka a dobře jedná o naprosto vyváženou arabiku, kterou si od prvního šálku zamilujete. Káva navíc obsahuje kofein, který vás zaručeně povzbudí. 

Jakou doporučujeme vybrat?
Pokud jste Jamaica Blue Mountain nikdy neochutnali, ale přitom dokážete ocenit šálek kvalitní kávy, není na co čekat a tuhle arabiku prostě a jednoduše musíte vyzkoušet. V našem eshopu si můžete vybrat Jamaica Blue Mountain, arabiku značky Latino Cafe, která podléhá oficiální a přísné kontrole ze strany Coffee Industry Board of Jamaica a její kvalita je tak zaručena. Tuto kávu pražíme vždy co nejkratší dobu před odesláním, tudíž máte naprostou jistotu, že si káva zachová maximum svých pozitivních vlastností.

Káva Jamaica Blue Mountain

banner_degustátorChci se stát_962x230px