Zajímavosti o kávě, které vás nejspíš překvapí – část první

Víte, kdo si jako první všiml účinků kofeinu v kávě? A že káva nesloužila zpočátku jako nápoj, ale jako potravina? Pojďme se v tomto článku společně podívat na pár zajímavostí o kávě, které vás nejspíš překvapí. 

Káva se řadí mezi ovoce

Věděli jste, že se káva řadí mezi ovoce? Kávovník, na kterém kávová zrna rostou, řadíme mezi ovocné dřeviny, dvouděložné rostliny z čeledi mořenovitých. Věděli jste, že je kávové zrno vlastně peckou kávové třešně? 

Kávovník může dorůstat výšky až 15 metrů

Některé odrůdy kávovníku mohou v dobrých klimatických podmínkách dorůst až do výšky 15 metrů. To však na plantážích není kvůli pohodlné a praktické sklizni žádoucí, a tak se kávovníky zastřihávají a udržují ve výšce okolo 3 metrů. 

zajímavosti o kávě

Kávovníky se musí po zhruba 50 letech na plantážích obměňovat

Životnost kávovníků se pohybuje mezi 45 až 70 lety. Vše závisí na území, kde jsou pěstovány. Jakmile kávová zrna přestanou být taková, co bývala, vymění se dřevina za novou.

Účinků kávy si podle legendy všiml pasáček koz

Účinků kávy si podle známé legendy všiml jako první arabský pasáček koz jménem Kaldi. Poté, co jeho kozy v jemenských horách spásly červené plody kávovníku, začaly více skotačit. 

zajímavosti o kávě 1

Z kávy se dříve tvořily energetické koule na žvýkání

Dříve si podle některých legend lidé připravovali z kávy energetické koule. Pokud potřebovali do těla dodat trochu energie, připravili si koule z kávových zrn a zvířecího tuku.

Největším producentem kávy je Brazílie

Již 150 let si Brazílie drží první příčku v produkci kávy na světě. Další místa obsadili Vietnam, Kolumbie, Indonésie a Indie. Etiopii, zemi, ze které káva pochází, bychom našli až na příčce šesté.

Kávou se můžete předávkovat

Doporučená denní dávka kofeinu by u zdravého jedince neměla přesáhnout 400 mg. Smrtelná dávka kofeinu začíná na 6 gramech. Pokud vezmeme v potaz, že jeden šálek espressa obsahuje asi 65 mg kofeinu, museli bychom takových káv vypít opravdu hodně. Doporučenou hladinu kofeinu však rozhodně není dobré překračovat, protože skutečně existují případy, kdy lidé na předávkování kofeinem zemřeli.

Káva neobsahuje téměř žádné kalorie

Pokud si do kávy nepřidáte spoustu cukru, šlehačku, smetanu, mléko nebo různé oblíbené slazené příchutě, budete pít téměř bezkalorický nápoj. Černá káva o objemu 250 ml obsahuje cca 2 kcal, což je opravdu zanedbatelná hodnota. Kávu si tedy s klidem můžete dopřát i v případě, kdy se snažíte zhubnout. 

Kávovník je neskutečně zajímavou rostlinou, a tak je těžké shrnout všechny zajímavosti do jednoho článku. Pokud vás tento styl článků baví, určitě si nenechte ujít také jeho druhou část. 

A pokud se vám při čtení začaly sbíhat sliny, je na čase dopřát si dobrou kávu. Máte jí doma dostatek? Doplňte si své zásoby. Navštivte náš e-shop s širokou nabídkou kávy ze všech koutů světa. Dáte přednost té z Kamerunu, Peru, nebo Panamy?