Vyberte si správný šálek pro svou oblíbenou kávu

Možná vás už omrzelo dopřávat si kvalitní kávu z obyčejných reklamních hrnků. A nebo chcete udělat radost svému blízkému kávomilovi a pořídit mu šálek, který nejvíce polichotí jeho capuccinu. Nestřílejte od boku a podívejte se na to, jak si vybrat ideální hrneček přesně pro druh kávy, s kterou si dáváte pauzu nejraději.

Ze všeho nejdřív byste se měli zamyslet nad materiálem. Za nás vítězí klasika - porcelánová či keramická. Šálek z nich vyrobený lze totiž lehce omývat, nedrží se v něm vůně předchozích nápojů a káva zůstává delší dobu horká. Raději se vyhněte výstřelkům jako jsou například plechové hrnečky. Krásně malované plecháčky sice hezky vypadají, ale při pití jsou nepraktické - dokážou popálit rty a krom nápoje pocítíte i kov.

Pak už se stačí jenom rozhodnout podle nejoblíbenějšího typu kávy:

Espresso šálek má svůj daný objem mezi 60 a 90 mililitry. Nápoj by ho neměl zaplnit. Užijete si v něm také doppio alias dvojité espresso, které se však někdy servíruje také do šálku na capuccino. Ten má objem 150 až 180 mililitrů a je hezky nízký a široký - to abyste si užili precizně našlehanou pěnu. Do tohoto hrnečku můžete dostat také flat white. Jeho „domovskou nádobou“ je však sklenička kónického tvaru o zhruba stejném objemu. Největší nároky si dělá caffe latte. Ve spoustě českých kaváren jej automaticky dostanete do vysoké sklenice s ouškem. Ta je však primárně určená pro latte macchiato, které se skládá z teplého mléka, espressa a mléčné pěny. Díky vysokému sklu si užijete pohled na jednotlivé vrstvy. Caffe latte složené z espressa a mikropěny se servíruje do širokého šálku o objemu kolem 300 mililitrů. Nápoj by měl hrneček nebo skleničku zcela zaplnit. Trpaslíkem jsou v tomto ohledu šálky na tureckou kávu. Tedy na tu opravdovou připravovanou v džezvě. Měly by mít kolem 50 mililitrů. Na rozdíl od ostatních nádob, které mají jednoduchý minimalistický design, si u turka můžete popustit uzdu fantazii a dopřát si bohatě zdobený hrneček nejlép v orientálním designu. Společně s měděnou džezvou pak budou tvořit neodolatelný páreček.

 

Mohlo by vás také zajímat...
>> Jak pražení ovlivňuje chuť kávy
>> Udělejte si jasno v druzích espressa

banner_degustátorChci se stát_962x230px

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení