Vyberte si správný šálek pro svou oblíbenou kávu

Správný šálek je při přípravě kávy neskutečně důležitý. A nejde jen o to, že podtrhuje atmosféru při pití kávy v kavárně nebo doma, ale má také řadu důležitých vlastností ovlivňujících třeba to, jak dlouho vydrží káva teplá a nebo jak dobře uchová výslednou chuť a vůni. V tomto článku se proto podíváme na to, jak vybrat správný šálek, ať už se chystáte nakupovat ve velkém vybavení do kavárny, nebo si jen chcete obměnit šálky ve vlastní domácnosti. 

Zajímejte se o materiál 

Hned první věc, která by vás měla při výběru správných šálků zajímat, je bezpochyby použitý materiál. Těch existuje samozřejmě celá řáda od keramiky přes sklo až po porcelán a pokud například rádi pijete pivo, jistě nám dáte za pravdu, že ze skla chutná jinak než z plastu. To je případ i kávy, kterou například plastové materiály mohou chuťově také dost negativně ovlivnit. Správný materiál by měl připravenou kávu udržet dlouho teplou, měl by být odolný, snadno udržovatelný a neměl by nijak negativně ovlivňovat aroma či chuť kávy. Pokud neřešíte cenu (nebo když kupujete šálky v malém množství), je nejlepší sáhnout po porcelánu, který výše uvedené vlastnosti splňuje na jedničku. Některé kávy, jako je například alžírská káva, flat white nebo třeba latte, mohou nejlépe vyniknout při servírování do skla. V takovém případě je ale potřeba vybrat dostatečně tlusté sklo, protože tenké by mohlo prasknout. Kromě toho se ale tenká skla mohou relativně rychle nahřát a následné také rychle zchladnout, což není ideální, pokud si chcete kávu vychutnávat teplou co nejdéle. Vyloženě špatná není ani keramika, která se vyznačuje nižší pořizovací cenou. Je ovšem poněkud křehká, takže zejména v kavárnách, kde se může připravovat v jednom šálku několik káv denně, může dojít k opotřebení materiálu a naštípnuté šálky je samozřejmě třeba vyhodit. 

šálek na kávu 1

Tvar a velikost hrají roli

Jakmile budete mít vybraný vhodný materiál, je důležité se také zajímat o tvar a velikost. Pokud rádi pijete například espresso, budete potřebovat menší šálek, než pokud si dopřáváte třeba velké latté. Jestli vybíráte šálky do kavárny, budete pravděpodobně potřebovat od každé velikosti několik kousků v závislosti na vytíženosti vašeho podniku. Důležitý je ovšem také tvar, protože užší šálky sice mohou déle udržovat nápoj teplý a zároveň na espressu může déle zůstat žádoucí crema, ovšem pro personál v kavárně může být poměrně náročné do takového šálku udělat třeba latte art, které již je ve většině kavárnách standardem. Zároveň je nutné vybrat i takové šálky, které budou rozměrově sedět do vašich kávovarů, protože jinak by se vám káva připravovala jen velmi těžko a pokud byste rozměr netrefili výrazněji, šálky by mohly být pro přípravu kávy nepoužitelné. 

šálek na kávu 2

A čím šálek naplnit?

Až budete mít vybraný vhodný šálek, zbývá už jen vybrat vhodnou kávu, kterou jej naplníte. A od toho jsme tu my! V naší nabídce čerstvé kávy z celého světa totiž najdete desítky různých káv s velmi různorodými chuťovými profily, a proto si můžete vybrat přesně takovou kávu, jaká vám bude vyhovovat. Pro náročné milovníky kávy stojí za návštěvu také naše kávová sekce nazvaná Premium-Exklusiv, kam umisťujeme opravdu výjimečné kávy s netradičním chuťovým profilem a produkované ve velmi omezeném množství.