Máte po kávě sucho v ústech? Poradíme, co s tím!

Káva je pro mnoho z nás nedílnou součást každého dne a na chuť kávy jako takové se mnoho z nás těší. Ne tak úplně příjemným následkem pití kávy pak ale může být nepříjemný zápach z úst a s ním spojené sucho v ústech. A právě druhému že zmiňovaných témat se budeme věnovat v našem dnešním článku. 

Čím sucho v ústech vzniká a jaké komplikované může přinést? 

Sucho v ústech může mít celou řadu příčin a kromě dýchání ústy, specifických léků či kouření nebo nadužívání alkoholu může být na vině i káva. Mechanismus účinku je přitom jednoduchý, káva totiž obsahuje kofein, čímž může zhoršovat fungování žláz zodpovědných za produkcí slin a navíc má nezanedbatelné diuretické účinky, čímž sucho v ústech může ještě zhoršovat. 

sucho v ústech 1

Co s tím dělat? 

Důležité je ovšem podotknout, že každý člověk může mít lehce odlišné reakce a zatímco někomu tak káva nezpůsobuje s pocitem suchosti víceméně žádné problémy a někomu může dost zásadně vadit. Rozdíl v tom může hrát mimo jiné i to, jak moc je vaše tělo na kofein přizpůsobené a častí konzumenti kofeinu tak mohou mít určitou výhodu. V závislosti na tom, do jaké míry vám ale káva sucho v ústech způsobuje, můžete vyzkoušet některý z následujících tipů. Asi nejjednodušší na implementaci je pití dostatečného množství tekutin, které byste měli doplňovat v průběhu celého dne, ne jen po kávě. Pokud ke svému oblíbenému kávovému nápoji dostanete i skleničku vody, určitě ji doporučujeme po dopití kávy vypít. Vhodným pomocníkem může být i obyčejná žvýkačka, která nejen, že zbaví nepříjemného zápachu z úst, který pití kávy mnohdy doprovází, ale navíc i mohou pomoci ke stimulování tvorby slin. V případě, že vaše problémy se suchostí v ústech jsou opravdu výrazné, není od věci popřemýšlet nad snížením příjmu kofeinu – můžete vyzkoušet třeba kvalitní bezkofeinovou kávu, která by měla váš problém eliminovat. Pomoci mohou teoreticky také některé z volně prodejných přípravku na zvlhčení sliznice i různé gely na rty, které mohou přijít vhod v případech, kdy se suchost v ústech projevuje i popraskanými rty. Troufáme si ale přesto tvrdit, že pro mnoho lidí bude naprosto dostačující, když po kávě vypijí trochu vody a eventuálně ještě použijí žvýkačky, které jsou v řadě kaváren rovnou k dostání. 

sucho v ústech 2

Co si z dnešního článku odnést? 

Jak jsme už zmiňovali v předchozím odstavci, dost záleží na tom, jaké problémy vám káva způsobuje. Pokud suchost v ústech sice není příjemná, ale nepředstavuje žádný vážnější zdravotní problém, nemusíte si pravděpodobně dělat starosti. Bez obav si můžete třeba po dávce některé z našich čerstvých káv z celého světa jen dát trochu vody a případně i žvýkačku. V případě, že kofein vám způsobuje výrazné a omezující sucho v ústech, určitě není od věci popřemýšlet o tom, zda kofein nevyřadit ze svého života – alespoň na nějaký čas. V takovém případě může být vhodným řešením vyměnit klasickou kávu za naši bezkofeinovou arabiku z Kolumbie, kterou, stejně jako všechny ostatní kávy, pražíme až v naší holešovické pražírně a posíláme k vám v co možná nejčerstvějším stavu. I to je nejspíš jeden z důvodů, proč mnoho lidí vůbec nezaregistruje, že se jedná o kávu bez kofeinu.