Chemex: Co je zač tahle podivná baňka?

I když část lidí nedá stále ještě dopustit na českého turka, o kterém jsme psali dokonce samostatný kritický článek, pro mnoho lidí je příprava kávy stále větší věda, kterou se snaží dovést svůj oblíbený nápoj k dokonalosti. V našem dnešním článku se budeme bavit o chemexu, což je baňka, která na první pohled vypadá jako pomůcka z hodiny středoškolské chemie. Jak ale zjistíte, pomůže vám připravit vynikající kávu snadno a rychle. Jdeme se na ni podívat. 

Co je chemex zač? 

Jak už jsme tak trochu naznačili v úvodu, chemex vypadá na první pohled jako nějaká baňka do chemických praktik. Ve skutečnosti je to ale neuvěřitelně primitivní nástroj, který připraví lahodnou kávu opravdu jednoduše. Baňka se postupně zužuje a následně se zase lehce rozšiřuje, přičemž v nejužším bodě je zpravidla vybavena dřevěným držátkem. Když si chcete pomocí chemexu připravit kávu, vložíte do horní části filtr, do něj dáte kávu, následně vše zalijete vodou a přefiltrovaná káva se dostane do spodní části baňky. Pak filtr jen odstraníte a z baňky si kávu postupně přelijete do svého hrnečku. Takhle jednoduché to je. A pro svůj atraktivní design se chemex dostal třeba do populární bondovky Srdečné pozdravy z Ruska či do jednoho z pilotních dílů seriálu Přátelé. 

chemex 1

Jak si v chemexu připravit kávu? 

I když jsme drobný postup přípravy kávy v chemexu už načrtli, ve skutečnosti je cesta za skvělým šálkem kávy trochu složitější a máme pro vás proto pár doporučení. Kromě chemexu musíte disponovat i speciálními filtry, které je třeba koupit. Filtr umístěte do horní části chemexu a důkladně jej propláchněte horkou vodou. Filtr se zbaví papírové chuti a celý aparát se nám zahřeje. Pak přidejte na každý půllitr vody 30 gramů kávy a vodu zahřejte na nějakých 80 až 90 stupňů Celsia. Až bude voda ohřátá, postupně ji začněte nalévat na kávu. Ideální je rovnoměrné a pomalé zalévání, kterého nejlépe docílíte se speciální konvicí s úzkým dlouhým hrdlem, ovšem zvládnete to bez problémů i s klasickou rychlovarnou konvicí. No a to už je opravdu celé. Až bude káva připravená, filtr můžete vyhodit, dřevěnou úchytku odstranit a borosilikátové tělo chemexu opláchnout pod tekoucí vodou. A je hotovo. 

chemex 2

Základem všeho je dobrá káva

Jak jste si asi všimli, příprava kávy v chemexu skutečně neskrývá žádné složitosti, a proto si tak zvládne připravit kávu snad každý. O to víc u tohoto způsobu přípravy tedy záleží na tom, jakou kávu pro přípravu použijete. A od toho jsme tady my – v našem eshopu najdete širokou nabídku čerstvé kávy z celého světa, přičemž u každého produktu najdete detailní popis toho, jaké má káva vlastnosti. No a když už si budete kupovat dobrou kávu, možná stojí za zmínku i to, že na našich stránkách najdete i řadu užitečného příslušenství, třeba spolehlivé ruční mlýnky na kávu, skladovací dózy na kávu s atraktivním designem nebo třeba nepraženou zelenou kávu, která před nějakým časem zažívala obrovský boom. Zkrátka a dobře když jde o kávu a vše s ní spojené, přijdou naše stránky opravdu vhod.