Káva a hubnutí: Může vám skutečně pomoci?

Snažíte se zhubnout přebytečná kila a nevíte, jaké nápoje jsou vhodné a kterým se naopak raději vyhnout? Odpověď u kávy není vůbec tak jednoznačná, jak by se mohlo na první pohled zdát, protože zatímco černá káva bez jakýchkoliv aditiv může být v dietě skvělým pomocníkem, kávové nápoje z různých populárních řetězců mohou naopak vaši dietu úplně zničit. Více se na kávu a hubnutí podíváme v rámci tohoto článku. 

Kofein a hubnutí

Pokud jste již četli náš článek o tom, proč je dobré pít kávu před sportováním, určitě vám nemusíme vysvětlovat, že kofein má opravdu mnohostranné využití. Kromě toho, že káva může podle výzkumů zmiňovaných v uvedeném článku pomoci s výkonností i soustředěním na trénink, ale kofein hraje důležitou roli i při hubnutí. Existují studie, které například ukazují, že kofein může stimulovat náš nervový systém, který pak prostřednictvím zvýšení hladiny adrenalinu, vysílá přímé signály tukovým buňkám, aby odbourávaly mastné kyseliny. Stejně tak některé výzkumy ukázaly, že kofein může zvýšit spalování tuků - paradoxně to sice vypadá, že tento efekt je sice silnější i štíhlých lidí než u obézních, ovšem stále je to zajímavé zjištění, které určitě mnoho z našich čtenářů potěší. 

káva a hubnutí 1

Zhubnu tedy po kávě?

Na druhou stranu však bohužel musíme dodat, že odpověď na otázku, zda vám kofein pomůže zhubnout, již tak jednoduchá není. V krátkodobém horizontu vědecké studie jasně naznačují, že ano. Dlouhodobě ovšem na kofeinu prokazatelně vzniká rezistence a s tím se výše uvedené účinky spojené s odbouráváním mastných kyselin a spalováním tuků vytrácí. 

Nehledě na to, že zásadním předpokladem pro hubnutí je také tzv. kalorický deficit. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že každé jídlo, které sníte, obsahuje nějaké kalorie. Součet všech kalorií, které za den sníte nebo vypijete, představuje kalorický příjem. A naopak kalorie, které vydáte na pokrytí vašich běžných denních aktivit, nebo třeba nějakého sportu, představují kalorický výdej. Jakmile máte výdej větší než příjem, budete hubnout. Tím se dostáváme ke druhému zásadnímu háčku, který káva přináší - její efekt do značné míry závisí na tom, jak si ji vychutnáváte. Šálek espressa má prokazatelně jen 4 kcal na 100 ml nápoje, stejné množství cappuccina už může obsahovat lehce přes 30 kcal a jakmile sáhnete například po nějakém slazeném frappuccinu, můžete se podle dostupných zdrojů dostat až na 75 kcal na 100 ml. 

Jakou kávu pít?

V případě, že se chystáte hubnout, je samozřejmě žádoucí omezit zbytečné kalorie. A do této skupiny bezpochyby patří i kalorie přijaté z nějakých mnohdy přeslazených kávových nápojů. Ačkoliv třeba v horkých letních dnech mohou být tyto nápoje osvěžující, s hubnutím nemají nic společného a mnohdy můžete během chvilky vypít stejné množství kalorií, jako obsahuje například nějaký menší oběd. 

Pokud se tedy chystáte zhubnout, určitě bychom doporučovali zbavit se veškerého cukru v kávě a zvyknout si na přirozené chuťové vlastnosti kvalitní arabiky. Mléka se samozřejmě spousta z nás vzdát jen tak snadno nedokáže, a proto se aspoň hodí podotknout, že mléko odtučněné obsahuje 38 kcal na 100 ml, kdežto mléko plnotučné má hned 64 kilokalorií, což je bezmála dvojnásobek. O tom, že smetana je ještě výrazně kaloričtější, asi není třeba vůbec psát. I když chuťově je samozřejmě tučnější mléko lepší volbou, což jsme ostatně zmiňovali i v našem článku nazvaném Jak vybrat ideální mléko do kávy?, po stránce kalorií vychází nejlépe to odtučněné. 

káva a hubnutí 2

Nezapomeňte na dobrou kávu

Když se snažíte zhubnout, samozřejmě to vyžaduje do jisté míry změnit vaše stravovací návyky. A přestože to ze začátku může znít složitě, odpustit si přidávání cukru a tučného mléka do kávy není tak náročné a bez problémů si na to můžete relativně rychle zvyknout. No a pokud sáhnete po některé z našich čerstvých arabik z celého světa, je dost dobře možné, že vám zachutná tak moc, že absenci cukru nestihnete ani zaznamenat.