Předávkování kofeinem: Jak na ně reagovat?

Káva není jenom neskutečně chutný nápoj, ale díky obsahu kofeinu dokáže také oddálit únavu. A právě proto po ní řada z nás sahá v situacích, kdy cítíme, že na nás jde únava. A když nezabere jeden šálek, připravíme si další. Jenže pak je velmi jednoduché se kofeinem předávkovat, což s sebou může přinést celou řadu negativních účinků. Na to, jak se předávkování kofeinem projevuje a jak se ho případně zbavit, se zaměříme v rámci tohoto článku. 

Jak poznat předávkování?

Samotný výraz předávkování si mnoho lidí spojí s drogami, a proto očekávají nějaké opravdu velmi nepříjemné, možná až život ohrožující, účinky. V případě, že vypijete o něco více kávy, než je zdrávo, se ale nejedná o nic tak tragického. Předávkování kofeinem se totiž většinou krátkodobě projevuje zejména výraznějším bušením srdce, pocitem vnitřního neklidu, nevolností a případně také bolesti hlavy a třesem končetin. Namísto toho, aby vám velká porce kofeinu pomohla překonat únavu, může způsobit, že budete paradoxně více unavení. Pokud jde o nějaké závažnější účinky, na ty je většinou potřeba vypít kávy opravdu hodně, případně užívat kofein z jiných zdrojů, jako jsou kofeinové tablety, energetické nápoje a tak podobně. V extrémních případech však předávkování kofeinu může vést k epileptickým záchvatům, poruchám vědomí a při extrémním dávkování i k úmrtí. Pokud byste však chtěli život ohrožující dávku přijmout z kávy, museli byste vypít řádově desítky káv. Pozor je však dobré si dávat také na tzv. dlouhodobé předávkování, které může způsobovat špatné usínání i trávicí obtíže. Kromě množství je třeba hlídat také samotné načasování kofeinu, což jsme řešili v našem článku o ideální době na kávu.


předávkování kofeinem 1

Jak postupovat při předávkování? 

Pokud jste vypili více kávy, než jste měli, je důležité se podívat na to, kolik kofeinu jste zhruba přijali a jak vážné vaše příznaky jsou. V případě, že se subjektivně cítíte opravdu špatně, je určitě na místě konzultovat situaci s nějakým odborníkem a v krajním případě může takový stav vyžadovat i hospitalizaci. Někdy se na předávkování kofeinem doporučuje černé uhlí, vyšší přísun draslíku a nebo projímadlo, které kofein dostane z trávicího traktu. Pokud jste ovšem vypili například o jednu kávu více než jste měli a cítíte jenom lehké příznaky, nic z toho pravděpodobně nebude nutné. Naprosto dostačující nejspíš bude, když vypijete větší množství vody a budete se snažit aspoň chvíli odpočívat. Tento stav by měl trvat maximálně jednotky hodin.

předávkování kofeinem 2

Kávu je nejlepší pít s rozmyslem

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout předávkování kofeinu, je samozřejmě pít kávu s rozmyslem. Pokud se cítíte unavení a snažíte se to vyřešit kávou, mějte na paměti, že může poměrně dlouho trvat, než káva začne působit. Než si dáte druhou, ujistěte se, že už uplynula dostatečně dlouhá doba od chvíle, kdy jste vypili předchozí šálek. A snažte se to s kávou nepřehánět, o čemž jsme psali detailněji i v rámci našeho článku o obsahu kofeinu v kávě. A pokud jde o výběr vhodné kávy, snažte se preferovat kvalitu nad kvantitou. Nakupte si naši vynikající čerstvou arabiku z celého světa a až na vás příště půjde únava, připravte si šálek této vynikající kávy.