Je lepší používat jednorázový, nebo znovupoužitelný kelímek na kávu?

Dopřát si šálek dobré kávy cestou do školy či práce je pro mnoho z nás jakousi součástí každodenní rutiny a způsob, jakým se připravujeme na následující náročný den. Přemýšleli jste někdy ale nad tím, že byste si místo jednorázového plýtvání kelímky pořídili nějaký znovupoužitelný plastový kelímek, které častokrát nabízí i samotné kavárny? Kdy se to vyplatí a kdy je to zbytečné? Na to se podíváme v tomto článku. 

Být šetrný k přírodě je potřeba

Na samotný úvod článku je potřeba říct, že být šetrný k přírodě je určitě důležité a zrovna kávové kelímky představují poměrně výrazný artikl v tomto boji. Věděli jste například, že v Londýně podle údajů BBC vyprodukují každou minutu až 5000 takových kelímků? Není divu, že část lidí preferuje znovupoužitelné kelímky, do nichž si můžete kávu nechat servírovat opakovaně a navíc v mnoha globálních řetězcích i dostanete drobnou slevu na kávu jako takovou. Jenže je dobré si uvědomit, že ani vyrobení znovupoužitelného kelímku není jen tak a nechává také poměrně vysokou uhlíkovou stopu. 

jaký kelímek používat 1

Jednorázový, nebo znovupoužitelný? 

Když dojde na srovnání jednorázových a znovupoužitelných kelímků, je to poměrně komplikované. Jasné je, že počáteční náklady z hlediska skleníkových plynů u znovupoužitelných kelímků jsou podstatně vyšší a šířeji řečeno mohou podle dostupných údajů odpovídat nákladům na 20 až 100 jednorázových kelímků. Jedním dechem je ale potřeba dodat, že zatímco "papírový" kelímek po jednom použití hodíte do koše, ten znovupoužitelný musíte umýt horkou vodou a ideálně i nějakým mycím prostředkem, což má opět dopad na některé z indikátorů kvality ekosystémů, které zahrnují například acidifikaci prostředí, ekotoxikologické emise či zabírání půdy. A než se vyrovná i tento efekt, může to odpovídat až 1000 jednorázových kelímků. Jak je tedy z těchto údajů nejspíš patrné, ve skutečnosti používání znovupoužitelných kelímků není až zas tak jednoznačné, jak si mnoho lidí myslí. 

Mám si koupit znovupoužitelný kelímek?

Pokud přemýšlíte nad nákupem znovupoužitelného kelímku, měli byste se zaměřit hned na několik věcí. Chodíte například stále do stejné kavárny, kde víte, že vám kávu ochotně připraví do vašich kelímků a ideálně vám dají i nějakou slevu? Zvládnete se o kelímek starat tak, aby vám vydržel aspoň pár let? Pijete kávu tak často, že vyrovnáte negativní efekt? Jakmile budete mít odpovědi na výše uvedené otázky, budete mít nejspíš i jasno v tom, zda je znovupoužitelný kelímek dobrou investicí. 

jaký kelímek používat 2

Zkuste si připravovat kávu doma

Pokud se chcete vyhnout jak jednorázovým, tak znovupoužitelným plastovým kelímkům, připravujte si kávu jednoduše doma nebo v práci do hrnku a cestou do práce si kávu odpusťte. I když chápeme, že káva v kavárně je pro spoustu lidí skvělou formou odreagování, jakmile jednou vyzkoušíte třeba naši čerstvou arabiku z celého světa, uvidíte, že vám káva z kavárny dost možná nebude ani chybět. Vždycky totiž dbáme na to, aby byla káva čerstvá, a proto ji pražíme až v naší holešovické pražírně. A kdybyste náhodou dostali chuť vyzkoušet i něco netradičního, doporučujeme sáhnout po našich kávových specialitách nebo kávách z řady premium-exklusiv, kam vybíráme ty arabiky, kterých se produkuje velmi omezené množství, ale rozhodně mají co nabídnout. Tak čemu dáte přednost vy?