Potřebujete vybrat portafilter? Poradíme, jak na to!

Pákový kávovar je srdcem každé kavárny. Stále ale existuje relativně dost lidí, pro které je káva opravdu důležitá a chtějí si jedinečné espresso připravovat i doma. Jak jsme ale psali v našem samostatném článku, ve skutečnosti je obsluha tohoto přístroje poměrně složitá a je potřeba ošetřit celou řadu různých proměnných. Jedním z nejdůležitějších komponentů při výběru kávovaru je přitom portafilter, které se lidově říká rovněž páka. A právě na ni se podíváme v rámci tohoto článku o něco detailněji. 

Co je portafilter zač? 

Pro případ, že byste se ve světě přípravy kávy prozatím příliš neorientovali, se rozhodně hodí začít od úplných základů a vysvětlit, co to vlastně portafilter je. Pákový kávovar je zařízení, které je samo o sobě schopné produkovat vodu pod určitým tlakem. Portafilter, neboli páka, je pak komponent, ve kterém sedí miska obsahující v ideálním případě čerstvě mletou kávu nebo třeba tzv. espresso pod, kterému jsme se věnovali v samostatném článku. Když potom voda o určitém tlaku narazí na kávu, dochází k extrakci mletých zrn do šálku a tak vlastně vzniká vaše oblíbené espresso. Celý proces samozřejmě z velké části zjednodušujeme a baristé musí běžně používat další vybavení jako je například tamper, aby se vyhnuli nerovnoměrné extrakci kávy a nežádoucímu kanálkování espressa. Pro potřeby tohoto článku to však není úplně zásadní. 

portafilter 1-min

Budete potřebovat portafilter? 

V našich minulých článcích jsme již zmiňovali, že pákový kávovar není úplně levnou záležitostí. Dobrou zprávou pro potenciální zájemce tak může být aspoň to, že obvykle bývá portafilter součástí takového kávovaru, a to ne jeden, ale mnohdy hned několik. Konkrétně se může jednat o páku s výpustí na jedno espresso, páku pro přípravu dvou šálků zároveň a někdy se do balení přidává ještě tzv. naked portafilter. 

Kdy se hodí ho koupit? 

Pro začátečnické seznámení se s kávovarem tak nejspíš nebudete žádný portafilter samostatně muset kupovat. Mohou ovšem nastat i situace, kdy to potřeba bude – tak například páka zdarma nemusí být úplně ergonomická a pokud na pozici baristy budete připravovat desítky či stovky káv denně, určitě vám musí skvěle padnout do ruky, a v takovém případě možná budete nuceni koupit nový. Stejně tak platí, že portafilter je spotřební zboží a například vlivem mechanického poškození může ztratit svou funkčnost a bude tedy třeba ho vyměnit. 

Jak se portafilter vybírá? 

Při výběru portafilteru je rozhodně třeba znát rozměr původní páky, kterou jste používali – v praxi to znamená nejčastěji 58 mm, ovšem existují i o pár milimetrů větší či menší páky, které již samozřejmě nemusí do kávovaru pasovat. Sázkou na jistotu by obvykle mělo být zůstat věrný portafilteru od té značky, která vyrobila váš kávovar. Mnohdy jsou kompatibilní i páky od jiných značek, ale samozřejmě se to nedá zaručit, protože kromě rozměru hraje roli například to, kde má portafilter drážky na uchycení do kávovaru. Naštěstí však samozřejmě vždy existuje možnost nepadnoucí páku vrátit. 

portafilter 2-min

Že je to zbytečně složité? 

Pákový kávovar je opravdu složitý a portafilter je jen jednou z mnoha věcí, kterým je třeba rozumět. Pro mnoho lidí tak dává bezpochyby mnohem větší smysl si na dobrou kávu zajít do nějaké dobré kavárny ve vašem okolí. A doma si můžete připravit například některou z našich čerstvých arabik s pomocí některé z designových moka konviček, které jsou jednoduché na údržbu a kávu připraví opravdu výbornou.