Jak použít moka konvičku?

Zejména v posledních letech se s moka konvičkami v Česku roztrhnul pytel. Roztomilé hliníkové a barevné konvičky jsou rychlým a spolehlivým pomocníkem při domácí přípravě kávy a těší se značné oblibě zejména v Itálii, odkud pochází. Jejich použití je velmi snadné, stačí dodržet pár jednoduchých pravidel.

>> Jak připravit kávu v džezvě

Historie moka konviček není tak stará. Sahá do 30. let 20. století, kdy ji zkonstruoval Ital Luigi De Ponti. Nápad koupil a o patent se postaral Alfonso Bialetti, jehož jméno je dnes synonymem designu. Praktické a rozkošné konvičky se od té doby rychle rozšířily do celého světa.

Jak použít moka konvičku?

Alfou i omegou při každé přípravě je vždy káva. Kvalitní a čerstvě praženou kávu středně až jemně namelte. Naplňte jí prostřední část konvičky. Zásobník kávy by měl být plný, ale kávu nestlačujte jako se to dělá například při přípravě espressa v pákovém kávovaru. Směs stačí lehce urovnat a jemně otřít okraje, aby šel filtr bez problémů zašroubovat. Nezapomeňte jej důkladně utáhnout, aby z něj neunikala pára.

Do spodní části nalejte vodu. Odborníci se přou o její nejvhodnější teplotě. Většina však doporučuje vodu teplou až horkou, aby se zkrátil proces vaření, čímž předejdete spálení kávy. Vodu nedolévejte výš než je vyznačená ryska nebo pod ventil. Opět dobře utáhněte a položte konvičku na rozehřátou plotýnku.

>> Jak pražení ovlivňuje chuť kávy

Během chvilky vytlačí pára očekávaný nápoj skrz zásobník. Ke konci procesu začne káva trochu prskat či bublat, během několika příprav se naučíte tento signál rozpoznat. Jde o znamení, po kterém vezměte konvičku ze sporáku a ochlaďte spodní zásobník například pod studenou vodou z kohoutku. Díky tomu se zbytek vody ochladí, celý proces se zastaví a káva se nebude přepalovat. A pak už stačí jen rozlít do malých espresso šálků.

Tipy na závěr: Svou moka konvičku nemyjte v myčce! Stačí jen její zásobníky důkladně propláchnout pod vodou. A nezapomeňte si dát pozor zejména v poslední fázi procesu - přece jen jde o práci s horkou párou a kovem.

Máte kávu do své moka konvičky? Vybírejte například z těchto afrických směsí

 

Obrázek Älánku