Dobrou kávu poznáte podle vůně. Co prozradí?

Určitě znáte ten pocit, když otevřete nové balení kávy a po celé místnosti se najednou rozvoní intenzivní vůně. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, čím to je, že vlastně káva takhle voní? A jak vlastně kávové aroma souvisí s kvalitou nebo následnou chutí kávy? Voní výběrová káva lépe než ta supermarketová? Tak přesně na to se podíváme v tomto článku. 

Jak voní zelená káva? 

Pokud jste někdy měli doma zelenou kávu, kterou mimochodem můžete sehnat třeba v našem eshopu, jistě nám dáte za pravdu, že nijak zvlášť nevoní. A co víc, dokonce ani nechutná jako klasická pražená káva. Je to dáno tím, že kávová zrna před upražením obsahují celou řadu komplexních chemických sloučenin, které žádnou specifickou vůní nedisponují. Jakmile se ale vystaví působení vysokých teplot v pražičce, začnou se složité sloučeniny měnit na jednodušší a těkavější látky, které náš nos vnímá jako aromatické. 

Jelikož jak proces pražení, tak i samotná kávová zrna, mohou být pokaždé odlišné, je i výsledná vůně kávy ve většině případů unikátní a jen těžko byste hledali dvě kávy, které voní stejně.

co prozradí vůně kávy 1

Proč bych měl vůni řešit? 

Možná si říkáte, že vůně vlastně není důležitá a nesouvisí s tím, zda vám káva bude chutnat. To je ale obrovský omyl a existují pro to hned dva důvody. Zaprvé je to chemické složení kávy. Při pražení se vytváří vyšší stovky zmíněných látek a některé neovlivňují jen vůni, ale také výslednou chuť. I když se názory odborníků trochu rozchází v tom, kolik z obsažených látek vlastně dokáží naše chuťové pohárky rozeznat, jisté je, že chuť a vůně jdou spolu ruku v ruce. 

Druhý důvod je o něco jednodušší a je jím lidská psychika. Když si přivoníte k nově otevřenému balení kávy a cítíte například krásnou vůni karamelu a čokolády, může se klidně stát, že po přípravě se vám bude zdát šálek této kávy chuťově krásně nasládlý. Jestli naopak budete cítit třeba tóny ovoce, může se vám káva ve výsledku jevit jako o něco kyselejší i po stránce chuti. A pokud vám nebude vonět vůbec už od začátku, je dost možná lepší si takovou arabiku vůbec nekupovat, protože vám pravděpodobně (do značné míry i kvůli prvotnímu dojmu) nebude ani chutnat. 

co prozradí vůně kávy 2

Seznamte se s kávou osobně

Pokud se chystáte poprvé vyzkoušet nějaký nový druh kávy, možná není od věci projednou nenakupovat kávu online, ale zastavit se přímo do kamenné pobočky. Kromě toho, že by vám personál měl v ideálním případě říct nějaké další detaily o vámi vybrané kávě (například jaká metoda přípravy je pro tuto kávu nejlepší), se můžete s daným balením také sami seznámit. A v případě, že má vámi vybraná káva na svém balení jednocestný ventil, si k ní můžete rovnou i přičichnout a zjistit, zda vám voní. Pokud káva zmíněný jednocestný ventil nemá, bylo by možná na místě se ptát, před jakým časem byla káva vlastně pražená a zda je vůbec čerstvá. Přesně kvůli osobnímu kontaktu jsme moc rádi, že pro vás můžeme být i v naší pobočce na ulici Veletržní v pražských Holešovicích. Přesnou adresu, možnosti, jak se k nám dostat i otevírací dobu najdete u nás na webu v sekci Kontakty. A až si u nás vyberete svou oblíbenou kávu, můžete si ji objednat přímo v našem eshopu a klidně si ji nechat doručit až domů.