Jak vybrat kávovar? Rozdíly mezi kapslovým, automatickým a pákovým

Káva z oblíbené kavárny sice může chutnat lépe než ta domácí, ovšem pravidelné chození do kaváren je poměrně náročné jak časově, tak finančně. Když si ale koupíte spolehlivý kávovar, svou domácí kávou se té kavárenské můžete dost přiblížit. V tomto článku vám proto představíme některé ze základních typů kávovarů a vysvětlíme i rozdíly mezi nimi. 

Kapslové kávovary

Začněme tím nejjednodušším. Kapslové kávovary představují naprosto jednoduché a pohodlné řešení. Zkrátka a dobře do kávovaru strčíte kapsli, stlačíte páku a zapnete program. Kávovar už se sám postará o silné espresso s lahodnou cremou a vy nemusíte vůbec nic řešit. Dokonce dnes existují i kapsle obsahující kakao, takže tenhle přístroj zvládne využít celá rodina. Stejně snadná jako příprava kávy je pak i údržba, když zhruba jednou za měsíc stačí nalít do nádobky speciální preparát a kávovar tím vyčistit. Velikým benefitem je také poměrně nízká pořizovací cena, zejména ve srovnání s jinými typy kávovarů. 

Na druhou stranu však musíme upozornit i na řadu negativ. Ačkoliv kávovar je poměrně levný, kapsle už tak levné nejsou, protože i když je vybíráte ve slevách, budete se pohybovat většinou kolem 10 korun za kapsli, což zmiňujeme i v našem samostatném článku o kávových kapslích. Zároveň je třeba poznamenat, že levnější kapslové kávovary neobsahují ani pěnič mléka, takže budete muset mléko šlehat s pomocí dalšího vybavení. 

jak vybrat kávovar 1

Automatické kávovary

Druhou populární možností jsou automatické kávovary, které mají (stejně jako kapslové) poměrně snadnou údržbu, ale naopak s pákovými kávovary sdílí možnost vybrat si konkrétní druh kávy, kterou použijete. Nové automatické kávovary většinou připraví nápoj stisknutím jediného tlačítka, přičemž mnohdy obsahují i trysku s pěničem mléka, takže vy jen doplníte kávu a mléko a o zbytek se nemusíte vůbec starat. Údržba může být o trošku náročnější, bude potřeba čistit jak trysku, tak kávovar, ale moderní chytré kávovary vás dokáží samy provést tím, co právě potřebují. 

I automatické kávovary však mají své nevýhody. Jednou z těch nejdůležitějších je bezpochyby vyšší pořizovací cena ve srovnání s kapslovými kávovary. Sice ušetříte na kávě a můžete si kávovar naplnit libovolnou (klidně i prémiovou) arabikou, ale za samotný přístroj zaplatíte mnohdy přes 10 tisíc korun. 

Pákové kávovary

Pákové kávovary představují pomyslný vrchol v přípravě domácí kávy, protože tato zařízení běžně používají i v naprosté většině dobrých kaváren. Můžete si zvolit libovolnou kávu, ovlivnit její intenzitu například množstvím použité arabiky a získáte skvělou kávu s hustou cremou. 

Na druhou stranu je nutné podotknout, že obsluha pákového kávovaru je dost náročná a než se jej naučíte používat, může to zabrat dost času. Stejně tak se jedná o poměrně náročnou investici - tím spíš, že k samotnému kávovaru musíte ještě přikoupit mlýnek. Počítat musíte bohužel i s tím, že kávovar bude vyžadovat pravidelné čištění, které také zabere nějaký ten čas. 

jak vybrat kávovar2

Jaký kávovar tedy vybrat?

Kapslový kávovar je ideální pro všechny z vás, kteří pijí kávu spíše příležitostně a nevadí jim si tedy za každý šálek trochu připlatit. Kapsle můžete nakoupit a káva v nich vydrží opravdu dlouho čerstvá. Automatický kávovar bychom doporučili těm z vás, kteří kávu pijí pravidelně a chtějí si ráno téměř bez práce připravit třeba některou z našich čerstvých arabik z celého světa. Pákové kávovary pak vytvoří bezkonkurenčně nejlepší kávu, ale musíte se je naučit obsluhovat a jejich cena bude dost vysoká. Pro opravdové fajnšmekry to může být ideální volba, ovšem pro běžné kávové konzumenty asi trochu zbytečná.