Brazílie Facenda - Méně známá z brazilských káv, která přesto má co nabídnout

Když se řekne brazilská káva, většině lidí se rozhodně vybaví Santos, bezpochyby nejpopulárnější druh arabiky. Facenda je přitom ale podle mnohých odborníků mnohem lepší - možná dokonce ta vůbec nejlepší, jakou Brazílie produkuje. Vyplatí se ji tedy vyzkoušet? O tom bude náš dnešní článek zaměřený na ne tak známou, ale rozhodně velmi zajímavou Facendu.

Čím je káva Facenda jiná?
Jistě pro vás nebude nic překvapivého, že kávovník arabský má nespočetné množství odrůd, z nichž každá má diametrálně odlišné vlastnosti. Káva Facenda se získává z odrůdy zvané Bourbon, která patří k vůbec nejstarším známým odrůdám. Francouzi ji totiž získali od Holanďanů a o její rozšíření se postarali již okolo roku 1708 na ostrově Réunion, který byl dříve znám právě pod názvem Bourbon. Výnosnost této odrůdy může být až o 30% vyšší než například u odrůdy Typica, a proto je Bourbon pomyslným gigantem kávového trhu.

Ačkoliv Brazílie nabízí celé široké spektrum kávových odrůd, Facenda je nenahraditelná zejména kvůli svým chuťovým vlastnostem. A co je důležité, nemusíte být vůbec žádný kávový expert, abyste ji dokázali ocenit.

Čerstvě pražená káva Brazílie Facenda_Latino Café

Kde se káva pěstuje?
Když jsme v minulém článku o brazilské arabice Santos mluvili o regionech, jako největšího kávového producenta ze všech brazilských států jsme zmínil Minas Gerais. A převážně odtud pochází káva Facenda. Pěstuje se na farmách v nadmořské výšce od 900 do 1250 metrů. Samotný název “Facenda” značí v hovorovém jazyce farmu, původně se však používal speciálně pro farmy produkující cukr a kávu, které po Brazílii fungovaly od 16. století a které v pozměněné podobě existují dodnes.

Jak Facenda chutná?
Existují desítky lidí, kteří kávu příliš nepijí, protože jim vadí její hořkost. A právě pro ty je káva Facenda jako stvořená. Nejen, že veškerou hořkost eliminuje, ale zároveň chutná plně a vyváženě. I naprostý laik bude schopný v kávě rozpoznat tóny kakaa, vlašských ořechů a medu. Narozdíl od většiny kávových odrůd je Bourbon lehce nasládlý a chuť je tak zkrátka neodolatelná. Když necháte chuť kávy rozvinout déle, chuť pozvolna přejde do ovocnějších podtónů meruněk.

Latino Café_kava arabica

Jakou doporučujeme vybrat?
I když káva je pro většinu z nás záležitostí brzkých ranních hodin, na Facendu je ideální čas i po dlouhém a náročném dni. Její sladká chuť v kombinaci s naprosto omamným aroma jsou ideální pro odpolední relaxaci a uvolnění. V našem eshopu najdete brazilskou kávu Facenda, arabiku značky Latino Café. Tu pro vás pražíme v Česko a co nejkratší dobu před odesláním, aby si zachovala veškeré své vlastnosti.

banner_degustátorStaňte se_962x230px