Affogato: Letní kávové osvěžení

Určitě jste si už někdy v životě všimli, že si někdo nějaké potraviny nebo třeba nějakého módního doplňku z ničeho nic všimne a na danou sezónu se to stane absolutním hitem. Něco takového v kávovém světě zažilo také affogato, které ještě před pár lety téměř nikdo neznal. Poté ale zažilo obrovský boom a od té doby je možné si tuhle speciální kávu objednat opravdu v mnoha kavárnách. V tomto článku vám o něm povíme více.

Co je to affogato? 

Affogato rozhodně není žádný složitý recept, který by zvládli připravit jen v nějakých vybraných kavárnách. Ba naopak, pokud máte možnost, jak si připravit dobrou a silnou kávu, máte skoro hotovo. Na přípravu affogata totiž budete potřebovat jen a pouze:

  • Jednu malou porci silného espressa nebo nějaké jiné silné kávy 
  • Kopeček vanilkové nebo smetanové zmrzliny

No a jak asi tušíte, na přípravě vůbec nic není. Naší vychytávkou, kterou rozhodně doporučujeme, je umístit před přípravou na nějaký čas šálek do lednice nebo do mrazáku, aby se nachladil. Pak do něj stačí dát kopeček vámi vybrané zmrzliny a připravit na něj porci silného espressa. Zabere to chviličku a taková káva je v letních měsících neuvěřitelně osvěžující. Většině lidem pak díky smetanové zmrzlině v kávě vůbec nechybí mléko, i když na něj jsou u jiných káv zvyklí. 

affogato

Recept si můžete upravit 

Jelikož affogato pochází z Itálie, pracuje i s lokálními surovinami a podle originálního receptů by měl být pro přípravu použit kopeček zmrzliny fior di latte, což je italská zmrzlina s příchutí mléka. Ta se samozřejmě s kávou dobře páruje, ovšem není v našich končinách příliš dostupná. V českých kavárnách se proto nejčastěji setkáte s použitím vanilkové zmrzliny, ovšem vaší fantazii se meze nekladou a můžete si do kávy přidat kteroukoliv zmrzlinu, kterou máte rádi. Některé recepty pak doporučují řadu dalších surovin, které se do affogata dají použít. Typickým příkladem je panák oblíbeného destilátu, nasekané oříšky, šlehačka nebo třeba sušenky. Možností máte celou řadu a s šálkem téhle ledové kávy si můžete opravdu vyhrát naprosto podle vaší fantazie. Někteří lidé dokonce zkouší affogato také připravit s filtrovanou kávou, což samozřejmě nemusí být nutně problém, jen je potřeba pohlídat, že je káva dostatečně silná, teplá a není jí co do objemu příliš mnoho. 

affogato 2

Nezapomeňte na dobrou kávu 

Ačkoliv v pořádné porci zmrzliny se chuťové vlastnosti kávy samozřejmě částečně ztratí, stále je dobré myslet na to, abyste používali kvalitní a chuťově vyváženou arabiku, protože pak výsledný nápoj, který mimochodem mnoho odborníků považuje spíše za dezert než za kávu, dostane úplně jinou chuť. A když je řeč o kávě, určitě musíme zmínit naši vynikající čerstvou arabiku, protože v našem internetovém obchodě najdete úžasnou kávu z různých lokalit z celého světa. Kávu na affogato si můžete připravovat buď ve zmíněném kávovaru, nebo třeba v moka konvičce, která představuje poměrně elegantní nástroj, který není tak drahý, ale přesto zvládne připravit silnou a výraznou kávu. V případě, že se rozhodnete použít některý z těchto dvou přístrojů, určitě doporučujeme že všech dostupných káv vyzkoušet také naše espresso, které je pro tyto účely jako stvořené. Tak si nechte chutnat!