Zdá se vám káva v Česku drahá? Podívejte se na porovnání s ostatními státy

Pokud máte rádi kávu, je vcelku pravděpodobné, že si čas od času zajdete s chutí sednout třeba do nějaké kavárny. A jestli v kavárnách sedíte častěji, určitě jste si všimli i toho, že to není tak úplně levná záležitost a šálek kvalitní arabiky už dnes stojí poměrně dost peněz. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, kolik stojí šálek espressa v jiných zemích? V tomto článku vás seznámíme s tím, kde si můžete dopřát nejlevnější a kde naopak nejdražší kávu. 

Jak to vypadá s kávou u nás?

Ze všeho nejdřív bychom se měli věnovat kávě u nás. Podle informací, které publikoval Deník.cz je průměrná cena šálku espressa 41 korun. Je ale samozřejmě nutné podotknout, že v těchto datech je poměrně velký rozptyl, protože třeba v Praze zaplatíte za šálek dobré kávy bez mléka mnohem více, ale v některých menších městech zase podstatně méně. Jelikož data dostupná pro zahraniční země většinou pracují s cenou kávy ve velkých městech, pojďme i my vztáhnout náš článek primárně na ně – za espresso v Praze tedy průměrně zaplatíte 48 korun, tedy plus mínus 2 eura. 

cena kávy

Je to hodně, nebo málo?

Možná si říkáte, že bezmála 50 korun za kávu bez mléka není úplně málo. Jak jsou na tom ale ostatní evropské metropole? Část z nich nabízí kávu podstatně dráž, ale na mnoha místech vyjde i levněji. Pokud byste si chtěli dopřát nejdražší šálek kávy, jeďte do Dánska nebo Švýcarska. V těchto dvou zemích se podle dostupných informací průměr za espresso přibližuje 4 eurům, což je opravdu vysoká cena. V praxi to znamená, že když si vyhlédnete nějaký pěkný podnik s prémiovou kávou, může být cena i podstatně vyšší. Kdybyste naopak chtěli zaplatit za kávu co nejméně, můžete se vydat do zemí na východ od nás – vůbec nejlevnější je espresso v albánské Tiraně, kde vyjde v průměru jen na 70 centů. Kromě toho je káva levná i v Srbsku, Moldavsku nebo Bosně a Hercegovině. Podobně vychází i v teplejších zemích, jako je Portugalsko, Španělsko nebo Itálie, kde zaplatíte většinou o něco více než 1 euro. Jasné ale je, že rostoucí inflace bude na mnoha místech postupně tlačit výše ceny mnoha artiklů, pravděpodobně i kávy.

cena kávy 1

Chcete ušetřit? Připravujte si kávu doma

Pokud chcete ušetřit, je určitě na místě návštěvy kavárny lehce zredukovat. Zatímco v kavárně zaplatíte v průměru zmiňovaných 48 korun za espresso (nehledě na to, že třeba cappuccino a jiné varianty kávy s mlékem bývají dražší), káva připravená v domácích podmínkách je podstatně levnější. Třeba když si koupíte kilovku naší populární brazilské Facendy (nebo jiné z čerstvých káv z celého světa), vyjde vás standardně používaných 7 gramů kávy na méně než 6 korun. A když si své espresso připravíte třeba v populární moka konvičce, nebudete mít ani nijak závratně vysoké počáteční náklady. A uvidíte, že káva bude chutnat velmi podobně jako z kavárny. Pokud byste si náhodou nedokázali vybrat z více než sedmi desítek káv ve zmíněné sekci, můžete si projít třeba naši nabídku kávových specialit, kde najdete i poměrně raritní a žádané kávy.