Koláček štěstí - Všichni ho znají z filmů, ale víte, kde se vzal?

Těžko spočítat, v kolika filmech se sušenka štěstí objevila. Pokaždé, když hlavní hrdinové sní jídlo z asijské restaurace, dostanou koláček štěstí. A nezáleží na tom, jestli je to luxusní restaurace v centru LA, nebo malý fastfood na kraji města. Koláček štěstí obsahující přání je v nich vždycky. Víte ale, kde se vzal? Možná by vás zajímalo i to, že si ho můžete vyrobit i doma. A v dnešním článku vám všechno důležité prozradíme.

Co je koláček štěstí?
Koláček štěstí, někdy označovaný jako sušenka štěstí, je malý zkroucený koláček vyrobený z mouky, oleje, vajec, soli, vanilky, sezamových semínek, hnědého cukru a směsi koření. Z tohoto těsta se vyrábí kolečka, do nich se pak vloží vzkaz a až následně se zkroutí do charakteristického tvaru vykrojeného půlměsíce. Celá řada koláčků štěstí je univerzálních a po celém světě stejných, ale čas od času se můžete setkat i s restauracemi, které si vyrábí své vlastní na základě střežené rodinné receptury.

Koláček štěstí_kava-arabica 

V asijských zemích se paradoxně nikdy příliš neujal
Jak to tak většinou bývá, koláček štěstí se ujal spíše v jiných zemích než v té, odkud pochází. Jak asi tušíte, jeho původ je v Japonsku, kde je vyráběla malá pekařská rodina. V Japonsku se tomuto podnikání příliš nedařilo a tak se někteří členové rozhodli emigrovat do Ameriky. Tam svoje koláčky štěstí představili nejprve na Havaji a během pár let slavilo toto pečivo úspěch napříč Spojenými státy. Počátkem 20. let 20. století se pak začaly vyrábět první automatické stroje na výrobu a to znamenalo prudký posun v jejich rozšíření a rostoucí popularitu, která trvá dodnes.

Kolacek stesti_Latino Cafe 

Vyrobit si je můžete i doma!
Sušenky štěstí jsou skvělou záležitostí pro každého, koho po šálku dobré kávy honí mlsná. A v našem eshopu je navíc můžete sehnat za pár korun. Pokud si je ale chcete připravit i sami doma, je to sice náročné, ale určitě ne nemožné.  Nejdříve je zapotřebí našlehat vaječné bílky a smíchat je s cukrem, rozpuštěným máslem a mandlovým extraktem. Pak stačí už jen přidat tolik mouky, aby vznikla hustá směs. Nakonec z těsta vytvoříte kolečka. Pak zbývá jen doprostřed vložit vzkaz, přeložit kolečko v půlce a následně přehnout třeba o hranu sklenice, abyste získali charakteristický tvar vykrojeného půlměsíce. Ta dáte na plech a pečete dozlatova.

Sušenka Štěstí

No a to by od nás bylo všechno. Líbil se vám náš dnešní článek? Přečtěte si i další zajímavé články z našeho blogu!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení