Káva v plechovce: Kde se tento fenomén vzal?

Pokud pijete kávu, určitě se vám už několikrát stalo, že jste neměli možnost si připravit svůj šálek oblíbené kávy doma. A možná vám v takové situaci pomohly kávy v plechovce, které vyrábí celá řada různých značek a které s postupem času získávají obrovskou popularitu. Ale na co si dát při výběru kávy z plechovky pozor? A kde se tenhle fenomén vlastně vzal? Na to se podíváme v tomto článku. 

Kde se káva v plechovce vzala?

Ze všeho nejdřív se hodí nastínit lehkou historii těchto nápojů. Uchovávání potravin v plechovkách si nechal patentovat už v roce 1810 britský kupec Peter Durand a již od té doby zažívalo obrovský boom, protože bylo na tehdejší dobu velmi pokrokové a nesmírně důležité. V roce 1935 pak ve Spojených státech poprvé vzniklo plechovkové pivo. Tehdy se však používalo těžké a obtížně otevíratelné železo, které se až od 50. let 20. století začalo pozvolna vyměňovat za hliník. V roce 1959 tak vzniklo první sériově vyráběné pivo v hliníkové plechovce, která znamenala mnohem snazší otevírání a to způsobilo doslova revoluci na trhu s nápoji. Pár let na to se tak logicky objevila i plechovková káva. Nicméně zajímavé je, že domovinou tohoto vynálezu je trochu překvapivě podle mnohých odborníků Japonsko. První společnosti tam plechovkovou kávu vyráběli již od roku 1965, ale obrovský úspěch zaznamenaly až produkty společnosti UCC představené v roce 1969. Pro zajímavost se hodí dodat, že tato společnost má od roku 2018 dokonce i záznam v Guinessově knize rekordů za nejdéle prodávaný ready-to-drink kávový nápoj na světě. 

káva v plechovce 2

Proč je tak populární?

Ačkoliv u nás se trend kávy v plechovce teprve relativně pomalu rozjíždí, v ostatních částech světa je neskutečně populární a do těchto produktů se pouští jak velké řetězce typu Starbucks, tak i malé lokální pražírny, které do plechovek dávají výběrovou kávu. A důvodů, proč je tak populární, existuje celá řada. Plechovky s kávou jsou obvykle velmi skladné a vydají se vám do batohu, ať už se chystáte na vícedenní túru, nebo třeba do parku. Zadruhé je však také káva z plechovky trvanlivá, takže ji můžete mít doma pro případ nouze klidně i několik měsíců a nijak se to neprojeví na kvalitě. No a zatřetí nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu - narozdíl od kávy v plastovém kelímku se vám nevylije do batohu a až na ni dostanete chuť, stačí ji načnout stejně snadno, jako například zmíněné plechovkové pivo. 

Na co si dát pozor při výběru?

I v České republice najdete řadu společností, které kávu v plechovkách vyrábějí a několik produktů jste schopni najít i při běžné návštěvě některého z větších supermarketů. Vždy se ovšem hodí dávat pozor na to, jaké má vámi vybraná káva složení, protože mnohé produkty obsahují poměrně dost cukru, a tedy jsou značně kalorické. Jestli si ani klasický šálek kávy nesladíte, určitě doporučujeme se podívat na plechovky, které na sobě mají také napsáno, že jsou bez přidaného cukru. A pokud byste se rádi podívali po výběrové kávě v plechovce, na našem trhu můžete sehnat například plechovky s vynikající kávou od polské pražírny Hardbeans. 

káva v plechovce 1

Kdy plechovkovou kávu využít?

Plechovková káva má samozřejmě nesporné výhody a může být skvělým parťákem v situacích, kdy nestíháte svůj klasický šálek kávy. Pokud ale máte čas si v pohodlí domova připravit svou oblíbenou kávu, určitě doporučujeme se podívat na naši nabídku čerstvých káv z celého světa, kde najdete řadu různých arabik s bohatými chuťovými profily.