Káva a houby: Hloupý trend, nebo dobrá inovace?

Asi vám nemusíme zdlouhavě vysvětlovat, že káva je v posledních letech do značné míry mimo jiné společenskou a trendovou záležitostí. A v rámci moderních trendů se do ní přidává i celá řada různých, na první pohled ne úplně tradičních, surovin. Jednou z nich jsou bezpochyby i tzv. medicinální houby, které se v tradiční medicíně používají již dlouhé stovky let. Má to ale nějaké opodstatnění, nebo je to jen zbytečný módní výstřelek? Na to se zaměříme v rámci tohoto článku. 

Co jsou medicinální houby?

Pokud si představíte, jak chutnají houby, dost možná si uvědomujete, jak zvláštně může jejich kombinace s kávou působit. V tomto článku se však budeme zabývat tzv. medicinálními houbami, které se prodávají sušené a narozdíl od běžně sbíraných hub jsou obvykle bez chuti i bez zápachu. To samozřejmě hraje do karet i případnému kombinování s kávou. Dále byste měli vědět, že medicinálních hub existuje celá řada, ovšem nejčastěji se (nejen do kávy) doporučuje třeba hericium (česky korálovec ježatý), cordyceps (housenice červená) nebo například reishi (lesklokorka lesklá). Všechny tyto houby byly v minulosti hojně doporučovány v rámci tzv. východní medicíny, ovšem je fér podotknout, že i některé nedávno provedené vědecké výzkumy ukazují na možné benefity. Nutno ovšem zdůraznit, že tyto studie mnohdy pracují s poměrně vysokými dávkami a nezaměřují se příliš na běžnou zdravou a vitální populaci, ale například na seniory nebo nemocné. 

káva a houby 1

Má smysl je přidávat do kávy?

Pro účely sepsání článku jsme se samozřejmě rozhodli kávu s medicinálními houbami vyzkoušet. A upřímně řečeno musíme naprosto objektivně konstatovat, že jsme žádný výrazný rozdíl nezaznamenali a i když v chuti kávy jsme neměli přídavek hub absolutně šanci rozpoznat, nezdálo se nám, že by krátkodobě ani dlouhodobě přinášely nějaký efekt, který by nepřinášela káva bez hub. Lehká odlišnost spočívá v dávkování, protože přidáním hub do kávy obsahuje výsledná směs méně kávy jako takové, a tedy v ní rovněž najdete i méně kofeinu a její chuť není tak intenzivní. Musíte tedy na přípravu jednoho šálku použít o něco více kávy, než jste zvyklí. 

káva a houby 2

Kde houbovou kávu koupit?

Pokud by vás houbová káva náhodou přeci jenom lákala, máte zpravidla dvě možnosti. Tou první je koupit již namíchané směsi kávy a konkrétních medicinálních hub. Velikou výhodou je, že houby budou obsaženy ve správném poměru tak, aby neovlivňovali chuť, ale zároveň se jednalo o dostatečné množství. Nevýhodou může ale být o trochu vyšší cena a také fakt, že nebudete mít úplně pod kontrolou kvalitu použitých hub ani chuťový profil kávy. Druhou možností tak zůstává koupit si medicinální houby zvlášť a smíchat si je s kávou podle vlastního výběru. K tomu bychom se přikláněli my, protože máte pod kontrolou kvalitu obou dvou surovin. Z naší zkušenosti ale můžeme říct, že jsme žádné zázračné benefity houbové kávy nezaznamenali. Pokud byste však tuto kombinaci chtěli za každou cenu vyzkoušet, doporučujeme medicinální houby, které jsou k dostání ve specializovaných prodejnách nebo v řadě různých internetových obchodů, kombinovat třeba s čerstvou arabikou z naší nabídky. V případě, že si budete místo koupených směsí míchat kávu se sušenými houbami sami, můžete sáhnout i například po bezkofeinové arabice nebo po našich prémiových kávách produkovaných v omezeném množství.