6 tipů, jak využít kávovou sedlinu

Ať už si doma připravujete klasického českého turka, nebo si raději dopřáváte kávu z pákového kávovaru, měli byste vědět, že vyhodit kávovou sedlinu – lógr, je tak trochu škoda. Využít se dá totiž na mnoha frontách. Pomůže vám v péči o tělo, domácnost, ale také zahradu. Na co všechno se dá lógr využít a v čem je tak jedinečný? To se dozvíte v tomto článku. 

Vyhladí pokožku

Lógr dokáže mimo jiné krásně vyhladit a prokrvit pokožku. Proto se s ním můžete často setkat také v kosmetice. Kávový peeling nebo mýdla, která vás zbaví odumřelých buněk, si kupovat nemusíte. Skvěle vám postačí kávová sedlina ze dna vašeho hrníčku. Vezměte si ji do ruky a lehkými krouživými pohyby s ní masírujte celé tělo. Vaše pokožka bude zbavená svrchní vrstvy odumřelé kůže, bude hladká, rozzářená a navíc krásně voňavá.

Podpoří vlasy

Sílu kofeinu využívá nepřeberné množství kosmetických značek. Mnoho studií poukazuje na jeho blahodárné účinky. Zjistily, že mimo jiné podporuje růst vlasových folikulů, které spolu s vlasovou cibulkou a mazovými žlázami hrají velkou roli při vypadávání vlasů. Pokud vás trápí tento problém, můžete si na vlasy zkusit nanést lógr, nechat jej chvíli působit a po pár minutách opláchnout. Nevýhodou však je jeho pracnější smývání. Tento postup však můžete vynechat. Jako schůdnější se nabízí varianta, kdy si vlasy po důkladném umytí šamponem opláchnete silnou uvařenou kávou.

Kávová sedlina

Provoní lednici

Kávovou sedlinu můžete využít jako skvělý přírodní pohlcovač pachu. Stačí, když ho po jeho vysušení nasypete na dno odpadkového koše, nebo ho v malé otevřené misce postavíte do lednice. Silný odér mrazničky vás po jejím otevření už trápit nebude. Pozor si však dejte na to, aby byl lógr dostatečně suchý. Mohl by vám jinak začít plesnivět a s pohlcováním pachu by vám moc nepomohl.

Vyčistí nádobí

Připálený hrnec nebo pánev? Co takhle použít místo drátěnky lógr? Její funkci zastane s přehledem. Stačí, když ho nasypete na znečištěné místo a začnete kroužit do doby, než bude nádoba čistá. Pokud by byla špína hodně velká, můžete si lógr nasypat přímo na houbičku a přidat ještě kapku čistícího prostředku. Takovým způsobem vyčistíte krásně také dřez a okolí sporáku.

Mytí kávovou sedlinou

Pohnojí zahradu

Lógr se dá dále využít jako přírodní hnojivo. Má mírně kyselé pH, a proto ho ocení mimo jiné třeba orchideje, růže, hortenzie, borůvky, maliny, ostružiny, nebo rododendrony, které se vám odvděčí nádhernými květy. Kávová sedlina obsahuje spoustu živin. Pokud ji místo do koše odnesete do kompostéru, rostliny vám určitě poděkují.

Ochrání rostliny 

Trápí vás slimáci, mravenci, mšice a jiní škůdci? Zkuste okolo rostlin nasypat vrstvu kávové sedliny. Její aroma a hrubost odpuzuje mravence a slimákům se přes ni přelézat chtít nebude. Na mšice můžeme vyzrát zase postřikem, který si připravíme z jednoho litru vody a hrsti lógru.

Teď už víte, s čím vším vám lógr může pomoci. Budete ho mít dost? Doplňte své zásoby kávy třeba skvělou arabikou z Bolívie, Peru, nebo Kamerunu. Na našem e-shopu můžete vybírat z káv z různých koutů světa, vybere si úplně každý.