Dripper: Dokonalá káva, kterou zvládne každý?

Když si chcete připravit šálek dobré kávy, máte desítky různých možností, pro jaké příslušenství se rozhodnout. A zatímco někdo si s kávou opravdu rád vyhraje, někdo po ránu nemá příliš mnoho času a snaží se tak během chviličky připravit co možná nejlepší kávu. Pokud se ve druhé ze zmíněných skupin opravdu poznáváte, měli byste si domů pořídit dripper, který je jednoduchý na ovládání i údržbu a vynikající kávu připraví během chviličky. Pojďme se proto podívat na to, co vám dripper může nabídnout. 

Co je dripper zač? 

Dripperu jsme se částečně dotkli například v rámci našeho článku o 3 tipech na jednoduchou přípravu kávy, ale přesto se hodí se mu věnovat detailněji. Jedná se v podstatě o jednoduchou nádobu ve tvaru trychtýře, do které se vloží filtr s mletou kávou a následně se přes něj nechá protéct vody, která trychtýřem postupně překape do šálku. Samotný dripper se může vyrábět z celé řady materiálu, někdo preferuje plastový, který je odolnější proti rozbití, stojí méně peněz a navíc se také hodí třeba na cesty, někomu vyhovuje keramický a někdo zase nedá dopustit třeba na skleněný nebo kovový dripper. Možností tak máte opravdu celou řadu. 

dripper 1

Jaké má dripper výhody?

Dripper je v první řadě velmi jednoduchý nástroj, což se dá považovat za jeho hlavní výhodu. Kromě toho, že samotná příprava nezabere žádný čas, je jednoduchá také následná péče o dripper, protože ho stačí jenom opláchnout pod tekoucí vodou. Kromě toho také jednorázové papírové filtry jsou potřebné do dripperu jsou poměrně levnou záležitostí, takže i samotný provoz tohoto vybavení vychází velmi příjemně. Někdo přesto preferuje místo papírových filtrů filtry látkové, což jsme detailněji rozebírali v rámci jednoho z našich předešlých článků. A když vyberete plastový dripper, můžete se těšit také na lehkou konstrukci, díky které si s sebou budete moci toto příslušenství vzít třeba i na nějaký náročnější turistický pochod nebo na cestu do zahraničí. 

Jak si kávu v dripperu připravit?

Samotná příprava kávy v dripperu je opravdu jednoduchá, přesto však má pár háčků, které je pro maximální zážitek z kávy třeba dodržovat. V případě, že se rozhodnete pro jednorázové papírové filtry, je na místě je vždy propláchnout teplou vodou, abyste eliminovali nepříjemnou papírovou chuť. Následně do filtru umístěte středně mletou kávu a pomalu zalévejte horkou (nikoliv úplně vroucí) vodou. Pokud patříte mezi kávové fajnšmekry, určitě je dobrý nápad použít konvici s husím krkem, ale pro začátek to rozhodně není nutné. Někteří baristé k míchání kávy ještě používají bambusová míchátka, aby káva nepřišla do kontaktu s kovovým nádobím, ovšem i tentokrát platí to, co u zmiňované konvice. Až voda přeteče, můžete papírový filtr s kávovou sedlinou vyhodit, dripper opláchnout pod tekoucí vodou a užít si skvělou porci kávy. 

dripper 2

Vyberte si správnou kávu

Tak jako řada ostatních metod přípravy kávy využívajících filtr, je i dripper jednoduchý a výsledná káva může chutnat opravdu skvěle. Rozhodně ale doporučujeme vybrat vhodnou kávu, protože ze špatné kávy si dobrý nápoj nepřipravíte ani sebelepší technikou. Pro inspiraci se můžete podívat do naší nabídky čerstvých arabik, kde najdete desítky káv z celého světa. A pokud byste snad stále nedokázali vybrat svého favorita, raritní kousky umisťujeme do sekce Premium-Exklusiv.