Babyccino: Co je zač a proč je kavárny nabízejí?

Ačkoliv káva, stejně jako jiné stimulanty, rozhodně dětem nepatří, často se určitě mnoha z nás stalo, že jste šli se svými ratolestmi například do kavárny. A přestože dnes již snad většina kaváren nabízí i nápoje jako jsou čaje nebo horká čokoláda, dost možná jste v nápojovém lístku již někdy zahlédli také babyccino, které evokuje dojem, že se jedná o cappuccino pro děti. Více si o něm však povíme v tomto článku. 

Co je babyccino zač?

Babyccino je ve své podstatě velmi jednoduchý nápoj, který spočívá jen v naservírování napěněného mléka do šálku na cappuccino. Jelikož v základní podobě je takový nápoj dost holý, často se navrch dává ještě pár maršmelounů, trocha mleté skořice či kakaa a šikovnější baristé dokonce vytvářejí nejrůznější obrázky pomocí čokoládového sirupu. Jelikož neexistuje žádný ustálený recept, záleží dost na tom, jak každá kavárna přípravu babyccina pojme. Přesto by se v každém případě mělo jednat o nápoj bez kofeinu, a tedy vhodný i pro malé návštěvníky kavárny. 

babyccino 1

Kde se babyccino vzalo?

Kromě toho, že babyccino nemá žádnou ustálenou recepturu, není ani zcela jasné, kde se vzalo. Mnoho odborníků poukazuje na existenci původem severoamerického nápoje zvaného streamer, který byl de facto pouze mléčnou pěnou. Pod pojmem babyccino se však nápoj pravděpodobně poprvé objevil v Austrálii na počátku roku 2000. V roce 2016 byl tento výraz dokonce podle dostupných informací kvůli své důležitosti v rámci místní kávové kultury přidán do australského národního slovníku. U nás sice tak rozšířené není, ale pokud o mléčnou pěnu poprosíte, určitě by v kavárně, kde tuto ingredienci běžně používají pro výrobu cappuccina a dalších kávových nápojů s mlékem, neměli mít nejmenší problém s naservírováním. 

Proč ho kavárny nabízí?

Mnozí odborníci tvrdí, že tento populární dětský nápoj dodává dětem určitý pocit rovnoprávnosti, protože si mohou sednout s rodiči do kavárny a stejně jako oni si vypít svou “kávu”. Pro rodiče spočívá obrovská výhoda v tom, že babyccino dokáží připravit snad v každé kavárně a rozšiřují tím výběr nápojů, které mohou objednat svým dětem, zatímco jdou do svého oblíbeného podniku například na schůzku s kamarády. Nehledě na to, že existuje řada různých kaváren, které babyccino nabízí za opravdu velmi symbolickou cenu, která je de facto jen na pokrytí výdajů spojených s přípravou a toppingy. Costa Coffee, populární kávový řetězec, dokonce před nějakým časem oznámil, že ve vybraných podnicích bude babyccino zcela zdarma. U nás si za ně sice budete muset zaplatit, ale cena je rozhodně podstatně nižší ve srovnání s kakaem či ovocnými čaji. 

babyccino 2

Můžu si ho připravit i doma?

Pokud máte k dispozici vhodné vybavení, samozřejmě pro své děti můžete připravit babyccino i doma. Budete k tomu ale potřebovat pěnič mléka - ty nejlevnější přitom stojí již nižší stovky korun. Za dražší, automatické pěniče, si ovšem budete muset připlatit a vůbec nejlepším způsobem je samozřejmě napěnění mléka pomocí parní trysky, která je součástí mnoha dobrých pákových kávovarů. V takovém případě je ale samozřejmě víc než vhodné, abyste s pomocí pákového kávovaru připravovali i kávu pro sebe. A pokud nevíte, jakou zvolit, pro inspiraci se můžete podívat do naší nabídky čerstvých arabik z celého světa