Obsah kofeinu v kávě - Kolik má vaše oblíbená káva kofeinu

Kofein je vůbec nejrozšířenějším stimulantem na celém světě a kávu, která ho obsahuje, pije každý den více než miliarda lidí. Víte ale, kolik kofeinu obsahuje káva? Jestli se mezi sebou nějak navzájem liší jednotlivé druhy kávy a kolik kávy ve skutečnosti můžete vypít? Na to se podíváme v našem dnešním článku, kde se pokusíme rovněž zodpovědět všechny frekventované dotazy.

Každý šálek kávy je jiný
I když v dnešním článku vám zprostředkujeme průměrný obsah kofeinu v kávě, měli byste vědět, že každý šálek je jiný a když si kávu připravujete doma, rozhoduje o výsledném čísle doba extrakce, množství použité kávy, teplota vody a celá řada dalších faktorů. Přesto existují ale hodnoty, kolem kterých jednotlivé druhy kávy nějakým způsobem oscilují.

Rozpustná káva
Asi nejzajímavější je pro většinu lidí obsah kofeinu v rozpustné kávě. Provedené analýzy ukazují, že v průměru obsahuje lžička rozpustné kávy 57 mg kofeinu a to bez ohledu na to, jestli kávu sladíte nebo do ní přidáváte mléko. Pokud máte instantní kávu rádi, ale zároveň si potrpíte na kvalitě, doporučujeme sáhnout po naší výborné instantní arabice Latino Café, kterou si naprosto zamilujete. I u ní můžete počítat s podobným obsahem kofeinu.

Rozpustná káva 

Espresso
Pokud si rádi dopřáváte espresso, tedy malou kávu o objemu zhruba 50 ml, pak přijímáte kofein ve své nejkoncentrovanější podobě. Takto malá káva obsahuje podle zjištění v průměru 77 mg kofeinu. Pokud si dáte doppio (dvojité), pak má kofeinu samozřejmě dvojnásobek. Stejný obsah kofeinu platí i pro ty druhy káv, které jsou kombinací espressa a dalších složek jako mléka, mléčné pěny či cukru - tedy latte, cappuccino, americano, cortado i další druhy kávy.

Filtrovaná káva
Pokud doma nemáte žádný kvalitní kávovar a připravujete si kávu výhradně pomocí filtru, můžete se podle provedených analýz těšit na docela velkou porci kofeinu. Čtvrtlitrový hrnek kávy z dripperu může mít 145 mg kofeinu, ovšem pokud používáte třeba tradiční tureckou džezvu, může se množství kofeinu vyšplhat i přes 200 mg. Naopak káva z french pressu má jen 107,5 mg tohoto stimulantu.

Filtrovaná káva 

Kolik kávy pít? A jakou?
Ačkoliv to může být poměrně individuální, vědecké studie ukazují, že pro většinu lidí by měl být kofein zcela neškodný až do dávky 400 mg denně. To odpovídá až 5 šálkům espressa, ale samozřejmě ne každý jich pije tolik a méně pro vás může být někdy více. Spíš než na kvantitu je u kávy přeci jen dobré hledět na kvalitu. A přesně takovou kávu najdete v našem eshopu - za zmínku stojí třeba medově sladká arabika z Kostariky nebo intenzivně kakaová prémiovka z Austrálie. Je dost pravděpodobné, že se s naší čerstvě praženou kávou budete těšit na každý další šálek.

banner_degustátorChci se stát_962x230px  

Líbil se vám náš dnešní článek? To nás těší! Ještě ale neodcházejte. Můžete si přečíst některý z dalších článků a kávových tipů, které pro vás s láskou k tomuto nápoji pravidelně píšeme.