Konvička na mléko: Jakou vybrat na latté art?

Pokud rádi navštěvujete nejrůznější kavárny a bistra, jistě vám nemusíme dlouho vykládat o latté art, tedy technice, kdy baristé do kávy pomocí mléka kreslí nejrůznější ornamenty od jednoduchých srdíček až po nejzajímavější abstraktní kreace. V případě, že byste si však rádi latté art vyzkoušeli i doma, je důležité vybrat mimo jiné správné mléko a také odpovídající vybavení. Tím nejdůležitějším je pak vhodná konvička na mléko, s jejímž výběrem vám pomůžeme v rámci tohoto článku. 

Jak začít s latte art?

Latte art jsme se již věnovali v jednom z našich předešlých článků, a proto asi postačí zmínit, že na to, abyste s kreslením nejrůznějších obrazců do kávy budete potřebovat především kvalitní mléko. Za nejlepší bývá obecně považováno kravské mléko se 3,5% obsahem tuku, ovšem v poslední době zažívají velký boom i alternativy mléka jako například sojové, ovesné nebo mandlové mléko. Kromě mléka budete potřebovat ruční nebo automatický pěnič mléka (nebo v ideálním případě parní trysku) a samozřejmě vhodnou konvičku na mléko, která vám může učení se latte art dost zásadně ulehčit nebo naopak ztížit. Pojďme se na ni tedy podívat detailněji. 

konvička na mléko 1

Jak by měla ideální konvička vypadat?

Při výběru ideální konvičky na mléko byste měli brát v potaz především dva hlavní faktory, a sice materiál konvičky a tvar zobáčku, kterým je konvička vybavena. Pokud jde o první ze zmiňovaných proměnných, za ideální bývají považovány konvičky nerezové, které jsou obvykle poměrně lehké, ale zároveň nijak neovlivňují chuť výsledného mléka, jako by mohl dělat třeba plast. Pokud jde o tvar zobáčku, ten by měl reflektovat to, jaké tvary se primárně chystáte kreslit. Jestli preferujete tenké a ostré linie, měla by mít konvička rovněž ostrý zobáček. Typickým příkladem takových tvarů je rosetta, která patří k motivům velmi oblíbeným mezi začátečníky. Pro jiné tvary však mohou být výhodnější spíše konvičky se širším úhlem zobáčku. 

Záleží na kvalitě?

Značkové konvičky na mléko mohou vycházet poměrně draze a běžná cena za lepší kousky se může pohybovat klidně i kolem 1000 korun. A to samozřejmě není málo, takže logicky část lidí napadá, zda by nebylo lepší koupit nějakou levnější napodobeninu. Odpověď ovšem závisí na tom, co od konvičky čekáte. Pokud nemáte žádné základy latte art, na naučení se základních pohybů může klidně stačit i nějaký levný model. Pokud ale hledáte například konvičku do kavárny, je dobré si připlatit. Levné modely mohou totiž například mít zobáček lehce vychýlený, což by se v praxi mohlo projevit tím, že veškeré vaše latte art bude tak nějak nakřivo. Pro začátečníky je to detail, pro profesionální baristy ale samozřejmě důvod se levným konvičkám vyhnout obloukem. 

konvička na mléko 2

Vybírejte ze stovek motivů

Když budete vybírat vhodnou konvičku do kavárny, jistě přijdete na to, že existuje celá řada různých barev, motivů a dalších povrchových úprav, které nemají vliv na samotnou práci s konvičkou, ale mohou způsobit, že konvička skvěle zapadne do vaší kavárny nebo domácnosti. Uvidíte, že možností budete mít při výběru opravdu celou řadu. A když už budete v tom, nezapomeňte také na dobrou kávu, ve které latte art skvěle vynikne. Přesně takovou najdete v rámci naší široké nabídky čerstvých káv z celého světa.