Káva, nebo energeťák? Po čem sáhnout, když chcete povzbudit?

Když cítíte, že potřebujete třeba po náročné noci trochu postavit na nohy, máte nespočet různých možností, po čem sáhnout. A zatímco někdo si nemůže vynachválit šálek doma připravené silné kávy, někdo si raději koupí třeba plechovku energetického nápoje. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, která z těchto možností je lepší? Pokud ne, bude pro vás tento článek jako stvořený, protože vám představíme výhody a nevýhody obou nápojů. 

Jsou energetické nápoje zlo?

Energetické nápoje si v průběhu mnoha let vybudovaly poměrně značnou popularitu, a to zejména mezi mladými lidmi. Po stránce složení se většinou jedná o kombinaci vody, nějaké formy cukru (například sacharózy či glukózy), kofeinu, taurinu a případně třeba nějakých vitamínů či jiných látek. Zásadní problém je přitom právě v obsahu cukru. Pokud pro představu vypijete půl litru energetického nápoje, můžete do svého těla dostat až 200 kcal a co je možná podstatnější, bezmála 50 gramů cukru, což je množství odpovídající 10 kostkám. To je samozřejmě poměrně zásadní nálož sacharidů, která může negativně ovlivňovat například vaši váhu nebo hladinu inzulínu. Lepší variantou tak mohou být energetické nápoje bez cukru, které ale pro změnu obsahují mnohdy značně kontroverzní umělá sladidla. 

kava nebo energeťák 1

Jak si vede káva?

Naproti tomu káva je přirozeně téměř bez kalorií, takže v jednom šálku černé kávy najdete méně než 5 kcal. Energetická hodnota se zvýší případným přidáním mléka či cukru, ovšem například cappuccino z populárního fastfoodového řetězce McDonald´s obsahuje pouze 54 kcal, což je zhruba čtvrtina zmíněného energetického nápoje. Zároveň v kávě nenajdete žádné konzervanty, aromata ani jiná potenciálně problematická aditiva. Naopak, jak jsme zmiňovali už v jednom z našich předchozích článků, káva je v rozumném množství doopravdy zdravý nápoj. Velkou nevýhodou je ovšem to, že kávu neseženete ani zdaleka všude a narozdíl od energetického nápoje si ji tak nemůžete vzít třeba do batohu a otevřít až za pár hodin. 

Co má víc kofeinu?

Energetické nápoje obsahují zpravidla kolem 32 mg kofeinu ve 100 ml a pokud jste četli i náš článek o obsahu kofeinu v kávě, možná už víte, že co do obsahu kofeinu jsou tyto dva nápoje srovnatelné. Jelikož jedno espresso obsahuje 77 mg kofeinu, espresso doppio, případně třeba kávy jako flat white, obsahují dvojnásobek a tedy 154 mg kofeinu. Půllitrová plechovka energetického nápoje pak bude obsahovat zhruba 160 mg, což je naprosto srovnatelné množství. Vzhledem k obsahu cukru a dalších látek však můžete vliv energetického nápoje pociťovat o něco silněji. Hodí se ovšem podotknout, že tyto nápoje mají svá negativa, zejména zmíněný obsah cukrů. 

káva nebo energeťák 2

Co doporučujeme vybrat?

Jak asi tušíte, na běžné popíjení bychom vám rozhodně doporučovali preferovat kávu. Obsahuje méně kalorií, stejné množství kofeinu a byť je to subjektivní, musíme na rovinu přiznat, že nám i mnohem více chutná. A když je řeč o kávě, doporučujeme navštívit náš výběr čerstvých arabik z celého světa a vybrat si tam tu pravou. Přesto je ale třeba uznat, že v situacích, kdy se například chystáte na nějakou delší túru, do kempu nebo někam, kam se káva tak úplně nehodí, mohou i energetické nápoje přijít vhod. Doporučovali bychom ovšem preferovat ty bez cukru, které jsou podle nás o něco přijatelnější volbou.