Filmy o kávě: Co by vám nemělo uniknout?

Pro někoho je káva jenom obyčejným nápojem, který mu po ránu pomáhá se připravit na náročné dny, ale pro někoho je to celý životní styl. Pokud vás baví neustále ochutnávat nové kávy, sledujete aktuální trendy a rozšiřujete si obzory, máte k tomu i jiné možnosti, než jen čtení našeho pravidelného blogu o kávě. Jednou z příjemných možností pro dlouhé večery jsou bezpochyby i filmy o kávě. Výběr těch nejlepších vám přinášíme v rámci tohoto článku. Pojďme se na ně podívat. 

The Coffee Man (2016)

Pokud máte rádi dokumenty, Kávový muž (v originále The Coffee Man) pro vás bude jako stvořený. Hlavní postavou je světoznámý barista Saša Šestić a celý dokument monitoruje jeho přípravu na World Barista Championship, kde své mistrovské kávové umění předvádí nejlepší baristé z celého světa. Film však není ani tak o jednom člověku, jako spíše o hledání dokonalého šálku kávy. Dostanete se proto na kávové plantáže v Etiopii, seznámíte se s procesem sklizně jednotlivých třešní a dostanete vhled také do toho, jak na kávových plantážích všichni spolupracují. Skvěle natočený film s charismatickou ústřední postavou je tak ideálním edukativním parťákem na dlouhé večery – a pokud vás dokument opravdu nadchne, můžete se podívat i na Coffee Heroes (2020), který je volným pokračováním a kromě Saši se soustředí i na Agnieszku Rojewskou, která zmiňovanou soutěž vyhrála jako první žena v historii. 

filmy o kávě 1-min

Caffeinated (2015)

Ačkoliv mnoho lidí vidí pouze výsledný šálek kávy servírovaný v luxusních kavárnách napříč světem, ve skutečnosti je káva také zdroj obživy pro stovky tisíc lidí. Za každým šálkem kávy tak stojí strasti i radosti nejrůznějších pěstitelů z různých konců světa. Tento snímek, který trvá asi 80 minut, nabízí skvělý a přitom lehce pochopitelný vhled do tajů kávového světa a pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých procesech, které předchází vašemu rannímu šálku oblíbeného nápoje, je to ideální vstupní brána. 

Aeropress Movie (2018)

Jakmile budete mít dobrý vhled do světa kávy a jejího zpracování, můžete se zaměřit i na tematicky lehce odlišné filmy. A přesně takovým je Aeropress Movie, u něhož je již z názvu patrné, že se jedná o dokument monitorující vynálezce Alana Adlera, který přišel s AeroPressem. Na první pohled nenápadná plastová trubka si postupem času získala i nejšpičkovější baristy a má pravidelné místo v soutěžích napříč světem. Pokud jste o AeroPressu nikdy neslyšeli nebo nevíte, co si pod tím představit, zkuste začít tím, že si o něm přečtete náš samostatný článek

filmy o kávě 2-min

Co dalšího stojí za vidění? 

Pokud se vám tento formát filmů bude líbit, máte celou řadu možností, které stojí za zkoušku. Typickým příkladem jsou filmy Barista (2015) a Baristas (2019), které jsou svým obsahem podobné již zmiňovanému dokumentu The Coffee Man. Skvělou volbou je také nový Shade Grown Coffee, který byl natočený v roce 2020 a opět nabízí skvělý vhled do kávy a jejího udržitelného pěstování. A ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z filmů z našeho výběru, nejlepší způsob, jakým si ho užít, je bezpochyby s šálkem kvalitní kávy v ruce. Podívejte se proto do naší nabídky čerstvých káv z celého světa a vyberte si ideálního parťáka na tyhle filmové večery.